دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹

سرپرست ستاد بحران سازمان بهزیستی در کرمانشاه در گفتگو با سلامت آنلاین خبر داد:

استقرار ۱۰۰ تیم سلامت روان در مناطق زلزله‌زده

خدمات سلامت روان

سلامت آنلاین- سرپرست ستاد بحران سازمان بهزیستی کشور در کرمانشاه با اشاره به این که ۱۰۰ تیم سلامت روان در مناطق زلزله زده مستقر شده است، گفت: برای بازیابی سلامت روان کودکان محصل نیز مقرر است امکان آموزش و تحصیل برای آنان در چادر، کانکس یا فضای باز فراهم شود.

فرید براتی سده در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: قرار است برای سایر کودکان نیز خدمات تکنیک بیانی و غیر بیانی مثل نقاشی ارائه شود تا از عواطف منفی که در درون شان انباشته شده است، رها شوند. در عین حال، ۱۰ مهد کودک سیار به صورت کانکس در استان کرمانشاه ایجاد می شود که تاکنون سه مورد آن راه اندازی شده است.

وی در مورد سایر برنامه برای کاهش آسیب های روانی ناشی از وقوع زلزله اظهار کرد: برای خانواده ها نیز برنامه هایی در نظر گرفته ایم که مشتمل بر سه بخش است و اولین آن کمک های روانشناختی است که در این روش، آرام سازی را با استفاده از تکنیک های مختلف روانشناسی به خانواده ها آموزش خواهیم داد.

سرپرست ستاد بحران سازمان بهزیستی در کرمانشاه ادامه داد: در مرحله دوم به خانواده های زلزله زده آموزش داده می شود تا با شرایط فعلی خود سازگار شوند و در عین حال افراد در معرض خطری  که دچار مشکلات پایدار هستند را نیز شناسایی می کنیم و تحت درمان قرار می دهیم.

رئیس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: در مرحله سوم، از خدمات تخصصی دراز مدت با تکیه بر تکنیک های روانشناسی استفاده خواهیم کرد.

براتی سده در مورد تعیین تکلیف کودکان بدون سرپرست توسط سازمان بهزیستی گفت: جز یک نوجوان ۱۷ ساله، تاکنون هیچ کودک بی سرپرستی تحویل سازمان بهزیستی نشده است.

سرپرست ستاد بحران سازمان بهزیستی در کرمانشاه با اشاره به فرهنگ پذیرفتن سرپرستی کودکان در استان کرمانشاه یادآور شد: در کرمانشاه فرهنگ پسندیده ای وجود دارد که بر اساس آن اگر کودکی در جریان حادثه ای والدینش را از دست بدهد، سرپرستی اش توسط سایر بستگان از جمله خاله، دایی، عمه و عمو پذیرفته می شود. به گونه ای که جمعیت هلال احمر، تعداد حدود هفت یا هشت نفر از این کودکان را شناسایی کرده بود، اما مدت زیادی طول نکشید که بستگان شان مراجعه و کودکان را با خود بردند.

وی از مردم درخواست کرد تا به شایعات موجود در زمینه به فرزندی قبول کردن کودکان بی سرپرست در کرمانشاه توجه نکنند، زیرا هیچ کودکی بدون انجام نظارت های قانونی سازمان بهزیستی به هیچ خانواده ای واگذار نخواهد شد.