شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸

دست‌اندرکاران مدعی‌اند عمل جراحی آزمایشی روی جسد جواب داده:

اولین پیوند موفقیت‌آمیز سر انسان در جهان +تصاویر

سرجیو کاناورو دکتر فرانکشتاین پیوند سر

سلامت آنلاین- طی عملی ۱۸ ساعته در چین، دانشمند بحث‌برانگیز، «سرجیو کاناورو» معروف به «دکتر فرانکشتاین» همراه با گروهی از جراحان توانست با موفقیت ستون فقرات، اعصاب و رگهای خونی بین سر و بدن را به جسدی پیوند بزند.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از سان، اولین پیوند موفقیت‌آمیز سر انسان در جهان روی جسدی انجام شد تا مقدمات بیشتری برای پیوند سر به انسان زنده فراهم آید.
به گفته جراحان، موفقیت‌آمیز بودن این عمل پیوند با اتصال دستگاههای مخصوص و وارد آوردن شوک به اعضا و اعصاب و همچنین مشاهده کارکرد آنها معلوم شده است.


دانشمندان دیگر این جراحی آزمایشی را «ناراحت‌کننده» خوانده‌اند و در مخالفت با آن انتقادهایی کرده‌اند. با این حال، پروفسور کاناوروی ایتالیائی که اکنون در چین مستقر شده اعلام کرده قرار است سر یک اهداکننده را به بدن مردی پیوند بزند که دچار قطع نخاع شده و فلج است.
او که پیشتر این عمل جراحی آزمایشی را روی حیوانات انجام داده بود در رد مخالفتها گفته است: «مدتی طولانی طبیعت این نقش را به ما دیکته کرده که متولد شویم، رشد کنیم و سرانجام بمیریم. میلیونها سال است که بشر تکامل یافته و در این میان ۱۰۰ بیلیون انسان مرده‌اند. این در واقع یک نسل‌کشی در مقیاس انبوه است؛ اما اکنون وارد مرحله‌ای شده‌ایم که می‌توانیم سرنوشتمان را به دست بگیریم و همه چیز را در این زمینه تغییر دهیم».

در سوی دیگر موافقان، مخالفانی از جامعه پزشکی نیز هستند که به انتقاد گسترده از کار وی پرداخته‌اند. پروفسور «جان شنوپ» از دانشگاه آکسفورد یکی از این افراد است که تاکید کرده: «شانس این‌که سر فردی به بدن دیگری پیوند زده شود و او قادر به کنترل یا استفاده از آن باشد کاملا ناچیز است».
دکتر «جیمز فیلدز» از دانشگاه منچستر نیز چنین طرحی را «به لحاظ اخلاقی نادرست» خواند.


مردی ۳۰ ساله به نام «والری اسپیریدونوف» که مبتلا به نوعی بیماری موسوم به وردنیگ-هافمن (Werdnig-Hoffmann) است داوطلب شده که نمونه انسانی چنین پیوند سری باشد. او سالهایی از عمرش را روی ویلچر زندگی کرده و در آرزوی آن است که روزی بتواند مستقل از مراقبت دیگران زندگی کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)