یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶

هشدار معاون اجتماعی وزارت بهداشت:

سالانه ۱۰۰ هزار نفر به آمار بیماران سرطانی اضافه می‌شود

سیدمحمد هادی ایازی

سلامت آنلاین- معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون ۳۵۰ هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد و هر سال ۱۰۰ هزار نفر به این جمعیت افزوده می شود.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر محمدهادی ایازی افزود: در حال حاضر سرطان در برخی از استان های کشور به عنوان دومین عامل مرگ و میر و در برخی دیگر سومین عامل مرگ محسوب می‌شود.

وی از سرطان به عنوان یکی از بیماری هایی یاد کرد که علاوه بر تبعات روحی، روانی و اجتماعی، هزینه‌های زیادی را بر حوزه سلامت کشور تحمیل می کند و گفت: در حال حاضر ۷۲ سازمان مردم نهاد و خیریه سرطان در سطح کشور فعالیت دارند و وزارت بهداشت از سال گذشته موفق به راه اندازی نخستین شبکه سازمان های مردم نهاد و خیریه های سرطان در کشور شده است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه موسسه سرطان 'نسترن' مشهد یکی از نهادهای مردمی پیشگیری از سرطان در سطح کشور است، اظهار کرد: سومین سمپوزیوم پیشگیری از سرطان توسط موسسه نسترن هشتم تا دهم آذر ماه امسال با حضور یک هزار و ۴۰۰ شرکت کننده و محقق داخلی و خارجی به میزبانی مشهد برگزار خواهد شد.

دکتر ایازی که به عنوان رییس سومین دوره سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن معرفی شده گفت: پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان، مدیریت و درمان هدفمند سرطان، تغذیه و مکمل های دارویی و نقش آنها در پیشگیری از سرطان، مطالعات پایه و میان رشته‌ای سرطان از جمله محورهای این همایش به شمار می رود.

وی ادامه داد: تاکنون بیشتر سازمان های مردم نهاد حوزه سرطان در بخش درمان و شیمی درمانی فعال بوده اند، اما اکنون اقدامات پیشگیرانه نیز مورد توجه این نهادها از جمله موسسه پیشگیری از سرطان نسترن قرار گرفته است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر میزان ابتلا به سرطان در کشور ما نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته کمتر است، ولی با افزایش جمعیت سالمندی و امید به زندگی، شیوع این بیماری در کشور یک تهدید محسوب می شود.

وی با تاکید بر نقش مهم اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری از سرطان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است که بخش عمده آن با اصلاح رفتار مردم برطرف می‌شود.

دکتر ایازی یادآور شد: در حال حاضر ۳۰ درصد مردم ایران چاق هستند و بالغ بر ۵۰ درصد اضافه وزن دارند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود در خصوص حمایت های وزارت بهداشت از بیماران سرطانی، گفت: برای بیماری های سخت درمان مانند سرطان فقط بخش عمده‌ای از هزینه ها پرداخت خواهد شد و حمایت ۱۰۰ درصدی صورت نمی گیرد که تقویت بیمه ای در این زمینه ضروری است.

وجود ۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور

معاون اجتماعی وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که یک میلیون نفر از آنها در حاشیه کلانشهر مشهد مقدس سکونت دارند. از ابتدای طرح تحول نظام سلامت تلاش بر این بود که تمام افراد حاشیه نشین در کشور را زیر پوشش خدماتی و بهداشتی قرار دهیم.

وی رسیدگی به حاشیه شهر مشهد را یکی از اولویت های وزارت بهداشت دانست و گفت: علاوه بر خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت و مراکز جامع خدمات سلامت، ۱۴ مرکز پلی کلینیک بهداشت و درمانی نیز در حاشیه شهر مشهد راه اندازی شده است.

دکتر ایازی راه اندازی کانون های اجتماع محور سلامت، مشارکت های بین بخشی، مسئولیت اجتماعی بنگاههای اقتصادی، فعال کردن دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی، راه اندازی ستاد کنترل و پیشگیری آسیب های اجتماعی و راه اندازی مراکز فرهنگ سلامت را از برنامه های در دست اقدام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برشمرد.(ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.