دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷

سلامت آنلاین از مدیریت شرایط بحرانی از سوی وزارت بهداشت گزارش می‌دهد

حضور پزشکان و پرستاران؛ مرهمی بر زخم‌های زلزله‌زدگان

مصدومان زلزله در سر پل ذهاب

سلامت آنلاین- فقط چند ثانیه غرش زمین کافی بود تا شهرهای کرمانشاه به تلی از آوار بدل شود. زلزله کرمانشاه را باید در فهرست تلخ ترین صفحات آلبوم تاریخ ایران جای داد که حدود ۴۳۷ کشته و بیش از ۱۰ هزار مصدوم بر جای گذاشت. اگرچه زلزله زدگان داغدار از نامهربانی مسکن های مهر ویران شده، دلی پر خون دارند و از کمبود چادر و خدمات رفاهی نیز گلایه مندند، اما نقطه اوج رضایت زلزله زدگان در ارائه خدمات درمانی مطلوب پس از وقوع زلزله خلاصه می شود؛ طوری که نمایندگان مجلس و برخی مسئولان و نهادهای مردمی نیز به دلیل سرعت و کیفیت بالای ارائه خدمات درمانی به زلزله زدگان از وزارت بهداشت تقدیر کردند.  

به گزارش سلامت آنلاین، ارائه خدمات درمانی به بیش از ۱۰ هزار مصدوم زلزله، آن هم با وجود زیرساخت های تخریب شده درمانی را باید معجزه ای دانست که جز با همت و فداکاری کادر درمان مستقر در مناطق زلزله زده محقق نمی شد. کادر درمان بیمارستان های استان کرمانشاه و سایر بیمارستان های مناطق مختلف کشور با همدلی و وفاق ملی، به درمان زلزله زدگان مصدوم پرداختند. خیلی از آنها در طول یک هفته اخیر، خواب و خوراک را بر خود حرام کردند تا شاید گوشه ای از آلام رنج دیدگان زلزله را مرهم باشند.

کژال  که زنی ۳۱ ساله است و پدر، مادر و برادر خود را  در این زلزله از دست داده، غمگین و غصه دار می گوید: فرزندم در این حادثه دچار شکستگی از دو پا شده بود و اگر مهربانی پرستاران و پزشکان نبود نمی دانم این داغ را چگونه تحمل می کردم. 

او می افزاید: من خودم شاهد تلاش ۲۴ ساعته آنها بودم و دیدم که چگونه بدون استراحت و خوردن غذا یکسره به زخمی ها می رسیدند. 
 نادر اهل سر پل ذهاب هم می گوید: اگر پزشکان در اینجا به کمک ما نمی آمدند نمی دانم الان دو فرزند مجروح من و همسرم چه بلایی سرشان آمده بود، من از همه آنها که دلسوزانه به یاری مردم زلزله دیده آمدند، تشکر می کنم.
 

رسیدگی به ۱۰ هزار مصدوم

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت هم با بیان اینکه تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر در مراکز درمانی و بیمارستان‌های کرمانشاه پذیرش شده‌اند، یادآور می شود که از این تعداد، حدود شش هزارو ۶۳۶ نفر خدمات سرپایی دریافت کردند.

به گفته حریرچی، در حال حاضر حدود ۵۳۰ نفر زلزله زده در مراکز درمانی بستری هستند و یک هزار و ۵۲۹ نفر پس از دریافت خدمات مورد نیاز ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۹۱ نفر از مردم غرب کشور نیز برای ارائه خدمات به بیمارستان‌های تهران، البرز و همدان اعزام شده‌اند. در این مدت نیز حدود هزار و ۳۲۵ عمل جراحی انجام شده است.  

حریرچی تاکید  دارد که تا هر زمان که لازم باشد در کنار مردم کرمانشاه خواهیم بود تا بتوان خدمات بهداشتی و درمانی را به شکل مطلوب به مردم این منطقه ارائه داد.

گوشه ای از خدمات فداکارانه کادر بهداشت و درمان

علاوه بر خدمات حوزه بهداشت محیط و مبارزه با بیماری ها، شش بیمارستان صحرایی نیز در مناطق زلزله زده راه اندازی شد.

دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت تاکید می کند: در یکی از بیمارستان های غیردولتی کرمانشاه، ۱۱۳ بیمار و مصدوم حادثه زلزله غرب کشور پذیرش و بیش از ۴۰ عمل جراحی برای آنها انجام شد و خدمات رسانی به این مصدومان در بیمارستان غیردولتی، نشان از تعهد و علاقه جامعه پزشکی به مردم ایران و حضور فعال آنها در حوادث و بحران ها در کنار مردم است.

به گفته جان بابایی، خوشبختانه در این حادثه، کمترین میزان مرگ در بیمارستانها ثبت شد و این شاخص بسیار خوبی بود که نشان می دهد کیفیت خدمات درمانی در بیمارستانهای آموزشی، دانشگاهی، خصوصی و تامین اجتماعی در استان کرمانشاه، در حد قابل قبول است.

همچنین دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت هم در خصوص اقدامات بهداشتی انجام شده در مناطق زلزله زده تصریح می کند: خوشبختانه ۱۴ کانکس در مناطق زلزله زده جهت ارائه خدمات به مردم شامل دو مرکز بهداشتی درمانی، دو پایگاه سلامت و ۱۰ خانه بهداشت در این مناطق استقرار یافته اند. همچنین علاوه بر این، ۲۲ چادر ۵۰ متری به عنوان پایگاه سلامت و خانه بهداشت سیار در سطح شهر و روستاهای مناطق زلزله زده جهت ارائه خدمات به مردم، توزیع شده است.

همچنین در طول این مدت، نمونه برداری از آب تانکرهای آب آشامیدنی جهت آزمایش های میکروبی، سمپاشی روستاها و مکان های دارای تلفات دام و سمپاشی بیمارستان صحرایی، آزمایشگاه وخودروهای اورژانس و محوطه بیمارستان شهدای سرپل ذهاب به خوبی انجام شده است.

افزون بر این، دکتر رئیسی از توزیع کیسه های زباله بین چادرهای اسکان موقت مردم در مناطق زلزله زده، جمع آوری زباله و پاکسازی اطراف چادرها، بررسی وضعیت سلامت کارکنان و محل خدمت آنها در مراکز بهداشتی، استقرار تیم های اعزامی از استان های معین در مراکز بهداشتی جهت ارائه خدمات، راه اندازی و تجهیز یک آزمایشگاه متمرکز جهت انجام آزمایش های میکروب شناسی و هماتولوژی در شهرستان سرپل ذهاب و ارسال محیط کشت و ملزومات دیگر آزمایشگاه مرجع به عنوان برخی دیگر از اقدامات انجام شده بهداشتی در مناطق زلزله زده، یاد می کند.

دلایل رضایتمندی بالای مردم و نمایندگان مجلس

مدیریت علمی بحران در وزارت بهداشت و حضور به موقع و گسترده نیروهای درمانی و کادر اورژانس در مناطق زلزله زده، همگی از جمله دلایلی است که موجب شده هم زلزله زدگان، هم مسئولان و هم نمایندگان مجلس، نسبت به خدمات درمانی ارائه شده در مناطق زلزله زده رضایت کامل داشته باشند.

حسن سلیمانی، نماینده کنگاور در مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین به همین موضوع اشاره می کند و می گوید: با خدمات صورت گرفته در بخش بهداشت و درمان و اقدام به موقع پزشکان و متخصصان و پرستاران، خوشبختانه حتی یک مصدوم نیز در مناطق زلزله‌زده فوت نشد که جای بسی خرسندی دارد و باید گفت مدیریت بحران از سوی وزارت بهداشت در خدمات رسانی به مصدومان قابل تقدیر و بی نظیر بود. همچنین اورژانس کشور نیز خدمات شایان توجهی در این زمینه انجام داد و پروازهای متعددی برای انتقال مصدومان انجام شد که نشان می دهد یک مدیریت اصولی و صحیح هدایتگر این بحران بوده است.

این نماینده مجلس یادآوری می کند: هم ارتش و هم وزارت بهداشت در مناطق زلزله زده بیمارستان صحرایی برپا کردند که تاثیر بسزایی در رسیدگی به موقع به حادثه دیدگان زلزله داشت و بر اساس نوع عمل جراحی که مصدومان نیاز داشتند، انواع تخصص ها اعم از بیهوشی، ارتوپدی تا جراحی مغز در دسترس بود و درمان های ضروری به موقع انجام شد.

نماینده کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس تصریح می کند: به عنوان کسی که در دو روز اول حادثه همراه وزیر بهداشت بودم و همزمان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، رئیس دانشگاه های علوم پزشکی مختلف و روسای شبکه بهداشت و درمان شهرستان های صحنه، هرسین و کنگاور نیز حضور داشتند، شاهد بودم که وزیر بهداشت هر آنچه که در توان داشت برای بهبود شرایط بهداشت و درمان مناطق زلزله زده انجام داد.

همچنین احمد صفری، نماینده استان کرمانشاه در مجلس هم در گفتگو با سلامت آنلاین می گوید: با اقدام بموقع وزارت بهداشت، بسیاری از پزشکان متخصص و جراح و نیروهای اورژانس، بی هیچ‌ چشمداشتی در مناطق زلزله‌زده حضور پیدا کردند و در بدترین شرایط محیطی، سخت‌ترین اعمال مختلف درمانی و جراحی انجام دادند که زبان از بیان آن قاصر است.  پزشکان از همان لحظات اولیه وقوع حادثه به منطقه اعزام شدند و با کمترین امکانات به زلزله زده ها رسیدگی کردند و در مواردی که امکان درمان وجود نداشت، مصدوم را برای ادامه درمان به مرکز استان یا تهران منتقل می کردند. در مواردی نیز پزشکان، برخی اعمال جراحی را در بیمارستان صحرایی انجام می دادند که منجر به نجات جان بسیاری از مصدومان زلزله زده می شد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این که وزارت بهداشت در این بحران سنگ تمام گذاشت، تصریح می کند: همه کادر درمان از تا پرستار و پزشک و متخصص همه در خدمت مصدومان زلزله بودند و هنوز هم هستند و امیدواریم این روند تا پایان این بحران همچنان ادامه داشته باشد.

نباید از خاطر برد که بیشترین هزینه مدیریت زلزله اخیر به وزارت بهداشت تحمیل شده و این وزارتخانه، درمان رایگان همه مصدومان زلزله را تقبل کرده است، آن هم در حالی که منابع پایدار قانونی این وزارتخانه مثل ۱۰ درصد درآمد هدفمندی یارانه ها، یک درصد مالیات بر ارزش افزده کالاها و مالیات سیگار تخصیص پیدا نمی کند. وزارت بهداشت در مضیقه مالی جدی و در شرایطی که حتی منابع قانونی خود را هم دریافت نکرده است، فراتر از سطح توانش و فراتر از انتظاراتی که از این وزارتخانه می رود، در میدان مدیریت بحران حاضر شد و همچنان نیز کادر درمان فداکار بیمارستان ها، تمام قد در صحنه خدمت رسانی به مردمان زلزله زده ایستاده اند.(سلامت آنلاین/ هادی قانعی)