شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳

همزمان با «روز جهانی ایدز» اعلام شد:

«اچ‌آی‌وی» بر مغز هم اثرگذار است

اچ آی وی ویروس ایدز

سلامت آنلاین- محققان دریافته‌اند که ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، مغز را نیز در همان مراحل اولیه ابتلا به عفونت تحت تاثیر قرار می‌دهد.از مدتها پیش مشخص شده بود که مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی، علائم شناختی منفی از قبیل افسردگی و فراموشی را نیز تجربه می‌کنند؛ با این حال معلوم نبود که آیا این مشکلات به دلیل بیماریهای جسمی بیماران ایجاد شده یا ویروس نقص ایمنی بدن باعث شکل‌گیری آنها شده است.
به گزارش سلامت آنلاین و بر اساس نتایج تحقیقی که جزئیات بیشتری از آن در مجله AIDS منتشر شده، «استفان د پله‌سیس»، محققی از دانشگاه استلنبوش افریقای جنوبی گفت: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که اچ‌آی‌وی بر مغز اثرگذار است و این علائم شناختی فقط ناشی از احساس بیماری، خستگی و افسردگی نیست».
او و همکارانش در این دانشگاه با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکرد یا تابعی (fMRI) که نوعی اسکن عصبی دسته‌بندی می‌شود، فعالیت مغزی مبتلایان به اچ‌آی‌وی را با کسانی مقایسه کردند که به این ویروس مبتلا نبودند.
شرکت‌کنندگان مبتلا به اچ‌آی‌وی مثبت در این پژوهش در وضعیت سلامت روانی و جسمی خوبی بودند و دارویی مصرف نمی‌کردند. همچنین هنوز درمان موسوم به ضد رتروویروسی (ART) را شروع نکرده بودند.
نتایج بررسی حاکی از کاهش جریان خون در یکی از بخشهای زیرقشری جلویی مغز موسوم به striatal طی انجام وظایفشان بود. آنها همچنین جریان خون و فعالیت کمتری در منطقه‌ای از مغز داشتند که با جنبه‌های مربوط به انگیزه و پاداش مرتبط است.
د پله‌سیس تاکید کرد: «بر اساس نتایج، این فرضیه مطرح است که چنین روندی می‌تواند باعث شود بیماران انگیزه‌ای کافی برای مصرف دارو یا حتی بیداری از خواب پیدا نکنند». (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)