شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵

معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:

پیشرفت ۹۷ درصدی ایران در مهار انتقال ایدز از مادر به جنین

معاون بهداشت علیرضا رئیسی همایش روز جهانی ایدز

سلامت آنلاین- معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سلامت ۹۷ درصدی نوزادانِ مادران باردار مبتلا به ایدز و افزایش ۲۲ درصدی بیماریابی «اچ آی وی» در کشور خبر داد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر علیرضا رئیسی در مراسم روز جهانی ایدز با بیان این که برنامه شناسایی مادران پرخطر برای جلوگیری از انتقال ویروس اچ آی وی به نوزادان از سال ۹۳ در ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی به صورت پایلوت شروع شد، افزود: طی این مدت ۳۱۵ هزار و ۹۳۸ زن باردار در معرض خطر شناسایی شدند و از ۲۴۹ هزار و ۲۰ تستی که انجام شد ۷۴ زن مبتلا به اچ آی وی شناسایی شدند که ۹۷ درصد نوزادان آنها سالم به دنیا آمدند.

وی ادامه داد: این آمار جای افتخار دارد و کار بسیار بزرگی در این حوزه محسوب می شود. این برنامه یکی از شاخص های مهم ما در حوزه پیشگیری از ایدز است.

 رئیسی گفت: از ابتدای سال ۹۶ برنامه پایش حاشیه نشینان در این خصوص نیز نشان می دهد تاکنون ۱۲۸ هزار و ۵۳۷ زن باردار شناسایی و از مجموع ۵۴ تست، تاکنون ۳۰ زن باردار مبتلا به ایدز تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گرفته اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: در سال گذشته نیز ۲۱۳ زن باردار مبتلا به ایدز تحت مراقبت قرار گرفتند که از ۱۱۲ نوزاد متولد شده بالای ۹۷ درصدشان سالم هستند.

وی با اشاره به اینکه ابتلای یک بیمار دارای ویروس اچ آی وی به بیماریهایی نظیر سل، کار را سخت تر می کند، گفت: ایدز هم مثل سل از جنس بیماری های اجتماعی است و باید بتوانیم با همکاری همه دستگاه ها با یک نگاه ملی برنامه های مهار آن را اجرایی کنیم.

رئیسی با اشاره به این که طبق برنامه ۹۰۹۰۹۰ باید تا سال ۲۰۲۰ بتوانیم ۹۰ درصد مبتلایان را شناسایی، ۹۰ درصد را تحت مراقبت و ۹۰ درصد افزایش اثربخشی درمان را بهبود ببخشیم، گفت: این آمار در سال ۲۰۳۰ باید به ۹۵ درصد برسد .

وی ادامه داد: تا سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳۶.۷ میلیون نفر در دنیا با ایدز زندگی می کنند، که از آنها ۳۴.۷ میلیون نفر بالغین، ۲.۱ میلیون نفر نیز کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال هستند. ۱.۸ میلیون مورد جدید ایدز در سال ۲۰۱۶ کشف شده که از کاهش ۴۷ درصدی ابتلای کودکان در مقایسه با سال ۲۰۱۰ خبر می دهد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: کاهش ۱۱ درصدی ابتلای بالغین به نسبت سال ۲۰۱۰ نیز در سال ۲۰۱۶ رخ داده است.

وی با بیان این که در سال ۲۰۱۶ بالغ بر یک میلیون مرگ بر اثر ایدز در جهان به ثبت رسیده که نسبت به سال ۲۰۰۵ که ۱.۹ میلیون نفر بودند کاهش ۴۵ درصدی داشته است، افزود: این در حالی است که در منطقه امرو شاهد افزایش ۱۹ درصدی مرگ بر اثر ایدز هستیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: ۷.۱ میلیون نفر دسترسی به درمان در سال ۲۰۱۰ داشته اند که این رقم تا پایان سال ۲۰۱۵ به ۱۷.۱ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۶ به ۱۹.۵ میلیون نفر رسیده است. بعبارتی ۵۴ درصد بالغین و ۴۳ درصد کودکان در جهان به درمان ایدز دسترسی داشته اند.

وی افزود: از برنامه ۹۰۹۰۹۰ در دنیا ۶۰ درصد بیماریابی، ۴۶ درصد تحت درمان و ۳۸ درصد کاهش ویروس تا پایان سال ۲۰۱۵ داشته ایم که این آمار در منطقه امرو به ترتیب ۳۷، ۱۷ و ۱۱ درصد بوده و در ایران به ترتیب ۴۰، ۵۰ و ۸۲ درصد است.

رئیسی گفت: در کشور تعداد ۳۶ هزار و ۵۷۱ نفر به ویروس اچ آی مبتلا شده اند که ۵۲ درصدشان بین ۲۱ تا ۳۵ سال هستند .

وی راه انتقال از طریق اعتیاد تزریقی را همچنان شایع ترین راه دانست و بیان داشت: ۶۵.۴ درصد از این طریق ، ۳۰ درصد از رابطه جنسی، ۰.۷ درصد از فرآورده های خونی و ۱۳.۵ درصد هم از راه های نامشخص انتقال صورت می گیرد.

 رئیسی ادامه داد: در کل تاکنون ۱۷ درصد زنان و ۸۳ درصد مردان مبتلا به اچ آی وی داشته ایم که این آمار در ۶ ماهه اول امسال ۳۳ درصد زن و ۶۷ درصد مرد را نشان می دهد و نشان دهنده افزایش آمار زن های مبتلاست.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه انتقال ویروس اچ آی وی در ایران از طریق اعتیاد تزریقی رو به کاهش و از راه جنسی رو به افزایش است، گفت: در سال ۹۵ این دو درصد به هم رسیدند و تقریباً ۵۰ – ۵۰ شده اند که این آمار محل مداخلات ما را مشخص می کند.(وبدا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.