یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲

انتقاد رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران در گفتگو با سلامت آنلاین:

اغلب داروهای وارداتی «شیمی‌ درمانی»، تحت پوشش بیمه‌ نیستند

مرکز شیمی درمانی و رادیوتراپی

سلامت آنلاین- رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران با انتقاد از گرانقیمت بودن و بیمه نبودن اغلب داروهای شیمی درمانی وارداتی گفت: اغلب داروهای رایج شیمی درمانی در اروپا، در ایران نیز استفاده می‌شود، اما به دلیل گرانقیمت‌بودن، بیمه‌ها حاضر نیستند خیلی از آن‌ها را تحت پوشش خود درآورند و به همین دلیل بیماران در تهیه این داروها با مشکل مواجه هستند.

دکتر محمدرضا قوام نصیری در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به این که داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی دو نوع هستند، افزود: دسته اول داروها برند خارجی است که وارد کشور می شود، دسته دوم نوع ژنریک است که در داخل کشور و توسط برخی کارخانه های داروسازی هم ساخته می شود.

وی ادامه داد: در سه، چهار سال اخیر، برخی داروهای شیمی درمانی وارداتی نظیر «هرسپتین» و «اوستین» به لیست داروهای موجود اضافه شدند که نسبت به داروهای قدیمی تر بسیار گرانقیمت هستند، اما به دلیل این که تحت پوشش بیمه نیستند، تهیه آن ها برای بیماران مشکل است.

رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران در مورد هزینه داروهای شیمی درمانی وارداتی اظهار کرد: بسته به این که بیمار در چه بازه زمانی مثلا دو، سه یا چهار ماه از داروهای شیمی درمانی استفاده کند، هزینه اش نیز متفاوت خواهد بود. هر دوره شیمی درمانی بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان هزینه در پی دارد و در صورتی که بیمار شش دوره از این داروهای وارداتی استفاده کند، هزینه ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان باید بپردازد.

قوام نصیری با اشاره به عوارض داروهای شیمی درمانی وارداتی گفت: متاسفانه با وجود اثربخشی مثبتی که دارند، اما دارای عوارض متعددی نظیر خونریزی به علت پارگی عروق نازک تر هستند که اگر این پارگی عروق در ناحیه مغز رخ دهد، حیات بیمار را دچار مخاطره خواهد  کرد.

این آنکولوژیست تصریح کرد: با وجود این که مصرف داروهای شیمی درمانی وارداتی عوارض متعددی به همراه دارند، اما ترجیح بر این است که بسته به تشخیص پزشک، بیمار تحت درمان با این داروها قرار گیرد تا سلامت جسمی خود را بازیابد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.