یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳

سادیست‌ها بیشتر به دنبال انتقامند

بیماری روانی

سلامت آنلاین- مطالعه‌ای تازه مشخص کرده کسانی که از آسیب‌زدن به دیگران لذت می‌برند و دوست دارند دردکشیدن دیگران را ببینند بیشتر به دنبال انتقام گرفتن از اشخاصی‌اند که باعث خطایشان شده یا به آنها خیانت کرده‌اند.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از IANS، یافته‌های تحقیقی که قرار است در شماره آیندهٔ مجله رفتار مجرمانه (Aggressive Behaviour) منتشر شود، حاکی از آن است که سادیسم، ویژگی شخصی غالبی است که توضیح می‌دهد چرا برخی افراد بیشتر از دیگران به دنبال انتقامگیری‌اند.
دیوید چستر، استادیار دانشگاه ویرجینیای امریکا در این زمینه گفت: «در زندگی روزمرهٔ همهٔ ما موضوعات رنج‌آوری هست که برخی را وادار به انتقام گرفتن می‌کند و برخی دیگر را نه. چه اشخاصی به سمت انتقام می‌روند و چه افرادی نه؟ این سوالی بود که ما به دنبال پاسخی برای آن بودیم».
او اضافه کرد: «ما متوجه هسته‌ای شدیم که نشان می‌داد افرادی که به دنبال گرفتن انتقامند، اشخاصی‌اند که به لذت بردن از آن تمایل نشان می‌دهند».
این گروه از محققان برای کشف ذهنیت افراد مبتلا به سادیسم سه مطالعه انجام داد که شامل ۶۷۳ دانشجوی شرکت‌کننده در آن می‌شد. آنها از شرکت‌کنندگان خواستند که بگویند با کدام اظهاراتی همچون اینها موافقند: «هر کسی که سبب تحریکم شود سزاوار تنبیهی است که برایش در نظر می‌گیرم»؛ «اگر خطایی از من سر بزند تا تلافی نکنم آرام و قرار ندارم» و...
نتایج تحقیق حاکی از آن بود که همهٔ افراد وقتی با اشتباه و خطایی رویارو می‌شوند به مثلا شکستن شیشه پنجره یا به هم ریختن کافه و ایجاد درگیری نمی‌روند؛ بل‌که تنها بعضی از افراد چنینند.
به گفته محققان، درک عمیقتر آنچه باعث تلافی و انتقام از سوی افراد می‌شود منجر به شناسایی همین اشخاصی خواهد شد که در آینده احتمال بیشتری دارد دست به اعمال خشونت‌آمیز بزنند و پیش از ایجاد مشکل جدی می‌توان در پیشگیری از آن مداخله کرد.
چستر تاکید کرد: هدف واقعی ما از انجام این پژوهش در واقع یافتن راهی برای کاهش خشونت و رفتار پرخاشگرانه است که شایع‌ترین شکل آن به صورت انتقام بروز می‌کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.