یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸

گلوله‌ای در حدقه چشم یک مرد امریکایی جا خوش کرده بود!

چشم آسیب دیده

سلامت آنلاین- پزشکان با سی‌تی‌اسکن از جمجمه مردی آمریکایی متوجه وجود یک گلوله‌ کالیبر ۲۲ در حدقه چشم او شدند که مدتها پیش در حادثه‌ای به درون چشمش راه یافته بود!

یک مرد ۴۵ ساله آمریکایی که به دلیل احساس درد شدید در ناحیه چشم به اورژانس مراجعه کرده بود، تحت بررسی و اسکن از جمجمه قرار گرفت و پزشکان در عکس‌های گرفته شده توانستند گلوله‌ای را مشاهده کنند که در حدقه چشم او جا گرفته بود.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از sciencealert، این گلوله که به شکل استوانه کوچک و سفیدرنگی در تصاویر اسکن مشخص بود، در حدقه چشم راست بیمار و دقیقا در ناحیه سمت راست ماهیچه‌ای قرار گرفته بود که مسئول کنترل حرکات چشم است.

در این فرصت، دانشمندانی از دانشگاه کالیفرنیا نیز قبل از خارج کردن گلوله، اثرات و آسیب‌های احتمالی به چشم را بررسی کردند و در نهایت، پزشکان گلوله را از گوشه چشم بیمار خارج کرده، اعلام کردند که آسیب درازمدتی به چشم و بینایی بیمار وارد نکرده و تنها جای زخمی از آن باقی می‌ماند.

این بیمار هنگام مراجعه به بخش اورژانس درد شدیدی داشت. مسیر وارد شدن گلوله به چشم، مجاری چشمی را که در ناحیه پلک و مخصوص تخلیه اشک بود، تحت تاثیر قرار داده بود. وارد شدن گلوله به ناحیه سر مهلک و مرگبار است و آسیب‌های مخربی را به استخوان و بافت مغز وارد می‌کند اما این بار شانس با این مرد یار بوده است.

او سابقه ابتلا به تنبلی چشم و انحراف چشم داشته است. پزشکان اعلام کردند که گلوله حدود ۳ میلی‌متر داخل حدقه چشم فرو رفته و به همین دلیل پوست تغییر رنگ داده و کبود شده بود. این گلوله از پشت در شلیک شده و در چوبی، سرعت و شتاب گلوله را گرفته بود و در نتیجه بعد از وارد شدن به حدقه چشم، آسیب کم‌تری به مغز و چشم وارد شده و مانع از نفوذ بیشتر به داخل چشم شده بود. کره چشم آسیب چندانی ندیده و بینایی بیمار هم دچار آسیب دائمی چشمی نشده بود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.