چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶

در گفتگو با سلامت آنلاین مطرح شد

انتقاد یک متخصص طب سالمندی از بی‌توجهی به دغدغه‌های سالمندان

سرای سالمندان

سلامت آنلاین- یک متخصص طب سالمندی با انتقاد از بی‌توجهی به دغدغه‌های سالمندان گفت: به عنوان یک پزشک و سالمند با ۸۲ سال سن به صراحت اعلام می‌کنم که متاسفانه اغلب مسئولان درک صحیحی از دوران سالمندی و نیازهای سالمندان ندارند و به همین دلیل توجه به مشکلات افراد سالمند در اولویت مدیران نیست.

دکتر هوشنگ رئوف در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به مهم‌ترین چالش های پیش روی سالمندان ایرانی افزود: درگیری با انواع بیماری های جسمی و معلولیت، مسائل روانشناختی و اجتماعی، شرایط زیست و محل سکونت نامناسب و وضعیت مادی نامساعد از جمله مهم ترین دغدغه های پیش روی سالمندان ایرانی است که امروزه بی توجهی به آنان سالمندان را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

وی اظهار کرد: توانبخشی و بازتوانی با استفاده از فیزیوتراپی یا نگهداری از سالمند در آسایشگاه با توجه به شرایط مالی اغلب مردم، بسیار هزینه بر است که توجه و نگاه خاص مسئولان را می طلبد.

این متخصص طب سالمندی خاطرنشان کرد: مدیران و مسئولان تصور می کنند سالمندی تنها یک عدد و سن تقویمی است، در حالی که سالمندان برای ادامه زندگی خود با مشکلات متعددی بخصوص در مورد انجام اقدامات توانبخشی و فیزیوتراپی روبرو هستند. بیمه ها تا سطح محدودی، هزینه های انجام فیزیوتراپی را متقبل می شوند، اما به اصل قضیه یعنی در نظر گرفتن یک زندگی ایده آل برای سالمندان توجهی نشده است و با تصور این که سالمند دیگر عمرش را کرده است، معمولا دولت ها سالمندان را به حال خود رها می کنند.

رئوف با انتقاد از نگاه منفعلانه بسیاری از مسئولان به شرایط زندگی سالمندان تاکید کرد: سزاوار نیست با سالمندی که تمام عمر و زندگی اش را صرف خانواده و خدمت به مملکت کرده است، این طور برخورد کنند، در حالی که باید آنان را تحت حمایت قرار داد.

وی تصریح کرد: بررسی مسائل و نیازهای سالمندی به تنهایی کارساز نیست و رفع این نیازها به اقدام و عمل توامان دستگاه های دولتی و سایر نهادهای مسئول نیاز دارد.