دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

۷۵ درصد بیمارستان‌های دولتی تهران فرسوده است

ایرج حریرچی

سلامت آنلاین- سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیمارستان های پلاسکویی کم نداریم. ۴۵ درصد بیمارستان های کشور و ۷۵ درصد بیمارستان های دولتی تهران فرسوده هستند و برای جبران این وضعیت، حدود ۴۰ هزار تخت بیمارستانی در حال ساخت است.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری امروز افزود: بعد از زلزله کرمانشاه که در آن حاثه تعدادی از بیمارستان ها تخریب شدند، ایمنی بیمارستان ها در وزارت بهداشت مورد بحث قرار گرفت و طرح جامع بهسازی بیمارستان های کشور تهیه شده است.

وی گفت: بر اساس بررسی که در سال ۸۶ در وزارت بهداشت انجام شده بود، ۷۳ درصد تختهای بیمارستانی کشور فرسوده و فاقد ارزش بهسازی لرزه ای بودند، با اقداماتی که در دولت یازدهم انجام شد از جمله ساخت ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جدید، این میزان به حدود ۴۵ درصد کاهش یافت و امیدواریم با ادامه نوسازی بیمارستان های کشور و ایجاد بیمارستان های جدید تا سال ۹۹، میزان بیمارستان های فرسوده کشور به ۳۰ درصد کاهش یابد.

حریرچی افزود: در طول دولت یازدهم هر سال ۶ هزار تخت بیمارستانی ساخته شد در حالی که در دولت های قبل هر سال حداکثر ۱۷۰۰ تخت بیمارستانی ساخته می شد، اکنون نیز ۳۹ هزار و ۷۶۰ تخت بیمارستانی در حال ساخت داریم که اعتبار قابل توجهی می خواهند.

وی گفت: در تهران حدود ۷۵ درصد تخت های بیمارستانی فرسوده هستند، ۲۵ هزار و ۳۹۲ تخت بیمارستانی در تهران وجود داردکه ۱۱ هزار و ۱۷ تخت آن دولتی و ۱۴ هزار و ۳۷۵ تخت آن خصوصی یا وابسته به نهادهای دیگر هستند و در این بین بیمارستان های با قدمت چند ۱۰ ساله و پلاسکویی در تهران کم نداریم.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: طرح جامع بهسازی بیمارستان های تهران با همکاری شهرداری و شورای شهر تهیه شد، در این طرح قرار است در هشت پروژه حدود ۱۵ هزار تخت بیمارستانی جدید در تهران ایجاد شود. این بیمارستان ها طوری طراحی می شوند که تعداد تخت های آنها تا دو برابر یعنی ۳۰ هزار تخت قابل افزایش است.

وی گفت: بر اساس این طرح، بیمارستان های جدید با توزیع متوازن در تهران با در نظر گرفتن ترافیک زمینی و حمل و نقل هوایی و استفاده از تجهیزات هوشمند و مدرن روز ساخته می شوند.

دو میلیون و ۸۰۰هزار معتاد در ایران

حریرچی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای درمان اعتیاد گفت: بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد در کشور داریم، رویکرد اصلی دولت و وزارت بهداشت، پیشگیری از اعتیاد است اما برای افراد درگیر این بیماری می شوند، باید به سمت درمان و کاهش آسیب و اعتیاد مواد سبک تر حرکت کنیم.

وی گفت: برای بهبود درمان و کاهش آسیب اعتیاد و توزیع مناسب داروهای ترک اعتیاد، سامانه الکترونیک آیداتیس در وزارت بهداشت فعال شده است، هم اکنون ۷۸۶ هزار و ۳۷۴ معتاد تحت پوشش این سامانه هستند و ۵۵۹ هزار و ۲۰۷ نفر از این طریق دارو دریافت کرده اند.

۹۴  درصد ایرانیان پرونده الکترونیک سلامت دارند

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به توسعه خدمات پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نیز گفت: یکی از برنامه های اصلی وزارت بهداشت در دولت دوازهم تکمیل پرونده الکترونیک سلامت برای همه آحاد ایرانیان است، تاکنون اطلاعات اولیه ۷۵ میلیون و ۱۵۰ نفر از ایرانیان در این سامانه ثبت شده است که ۹۴ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: ۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حداقل یکبار به شبکه های بهداشتی مراجعه کرده اند و با استفاده از سامانه پرونده الکترونیک خدمات سلامت، حداقل یک خدمت بهداشتی دریافت کرده اند، برای همه گروه های سنی اعم از کودک، نوجوان، جوان، میانسال و سالمند در این سامانه بسته خدمات تعریف شده است و از مردم می خواهیم با مراجعه به مراکز بهداشتی و تکمیل اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت از این خدمات استفاده کنند.

حریرچی در پاسخ به پرسشی درباره حذف داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه ای توضیح داد: داروهای بدون نسخه داروهای معمولی مثل استامینوفن و شربت سرماخوردگی هستند که هیچ کشوری این قبیل داروها را تحت پوشش بیمه قرار نمی دهد. هزینه این داروها نیز در مقایسه با بازار ۱۶ هزار میلیارد تومانی دارو در ایران زیاد نیست و حدود ۱۴۰ میلیارد تومان و کمتر از یک درصد کل هزینه دارویی کشور است.

وی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی بیمه، این داروهای سبک که هزینه آنها تاثیر چندانی در هزینه خانوار ندارد از پوشش بیمه ای حذف می شوند و اعتبار آن برای حمایت از سایر داروهای بیماران هزینه می شود، این مسئله عجیبی نیست البته هزینه این داروها برای کودکان زیر ۱۲ سال استتثنا شده و بیمه ها همچنان بخشی از هزینه این داروها را برای کودکان زیر ۱۲ سال پوشش می دهند.

وزارت بهداشت برای پیشگیری از معلولیت برنامه دارد

قانم مقام وزیر بهداشت درباره خدمات وزارت بهداشت برای پیشگیری از معلولیت ها و حمایت از معلولان گفت: بیشتر خدمات به معلولان را سازمان بهزیستی انجام می دهد و حدود ۲۵۰ هزار معلول تحت پوشش مستقیم خدمات بهزیستی هستند.

وی گفت: وزارت بهداشت برای پیشگیری از معلولیت ها برنامه دارد، یکی از عوامل معلولیت در ایران، تصادفات رانندگی و سوانح و حوادث در محیط کار و جاهای مختلف است که باید کاهش پیدا کند.

حریرچی ادامه داد: بخشی دیگر از معلولیت ها نیز از بدو تولد است که باید با مشاوره های ژنتیک قبل از تولد و حتی قبل از ازدواج کاهش پیدا کند، البته همه افراد نیازمند آزمایش ژنتیک نیستند زیرا هزینه های زیادی دارد و طبق برنامه ششم نیز باید اول مشاوره ژنتیک انجام شود و اگر لازم بود، آزمایش ژنتیک انجام شود.

وی گفت: هیچ کشوری در دنیا نتوانسته است که میزان معلولیت را به صفر برساند ولی می توان آن را کاهش داد، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی به دنبال کاهش موارد معلولیت در ایران هستند، ضمن اینکه مراکز توانبخشی جسمی و روانی برای معلولان نیز در کشور باید افزایش پیدا کند و محیط زندگی نیز باید برای رفت و آمد معلولان در سطح شهرها و در مدارس و دانشگاه ها ساماندهی شود

وی افزود: در یک دهه گذشته میزان مرگ ناشی از تصادفات رانندگی از حدود ۲۷ هزار نفر به ۱۵هزار نفر کاهش یافته اما میزان معلولیت های ناشی از این تصادفات کاهش چندانی نداشته است و میزان معلولیت ها روند کاهشی نداشته است، برای کاهش معلولیت های ناشی از تصادفات باید ناوگان ریلی به خصوص برای سفرهای خارج از شهر تقویت شوند و در داخل شهرها نیز علاوه بر توسعه ناوگان ریلی ، حرکت پیاده و با دوچرخه نیز فرهنگ سازی شود و توسعه یابد.

حریرچی گفت: تردد خودروها به صورت خود به خودی، حادثه آفرین است و هر چقدر هم آموزش داده شود، به هر حال عده ای اصول رانندگی را رعایت نمی کنند، برخی ممکن است به صورت خواب آلود رانندگی کنند، یا دارو یا مواد مصرف کرده باشند و احتمال خطر همیشه وجود دارد.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: خبر خوب شهرداری تهران این بود که اعلام کردند، مترو و ناوگان ریلی در تهران گسترش می یابد و توسعه خطوط مترو جزو اولویت های شهرداری تهران است، راه حل دیگر گران کردن بنزین،پارکینگ و عوارض خودرو هاست.

وی در پاسخ به پرسشی درباره استخدام ۳ درصدی معلولان در وزارت بهداشت مطابق قانون حمایت از معلولان گفت: وزارت بهداشت در برخی پست ها مثل تلفنچی یا در برخی صندوق های بیمارستان ها از افراد روشندل یا معلول استفاده کرده است و گزارشی از کم کاری وزارت بهداشت از این قانون نداشته ایم، علاقه مند هم هستند که با سرعت بیشتری برای استخدام معلولان همکاری کنیم ولی به هر حال در این زمینه محدودیت هایی نیز وجود دارد.

مسئولیت وزارت بهداشت برای نظارت بر کالاهای سلامت سلب نشده است

وی در پاسخ به پرسشی درباره حذف نظارت وزارت بهداشت بر غذا و تجهیزات پزشکی گفت: در این مورد لازم است توضیح دهم که بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام تقریبا همان روال قبل ادامه پیدا می کندو طبق قوانین قبلی هم وزارت بهداشت و هم سازمان استاندارد در این زمینه وظایفی دارند و این قوانین چندین دهه قدمت دارند.

حریرچی گفت: نظر وزارت بهداشت این بود که برای کاهش موازی کاری، تمرکز صورت گیرد و نظارت دوگانه از بین بروند زیرا مشکلاتی برای تولید کنندگان و ارائه کنندگان این اقلام به وجود آورده بود به دنبال این بودیم که وضعیت تبدیل به احسن شود اما نظر مجلس این بود که تقریبا همان روال قبل ادامه پیدا کند، شورای نگهبان نظر مجلس را رد کرده بود و موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد.

وی افزود: نظر مجمع بر این شد که تقریبا همان روال قبل ادامه پیدا کند، بنابراین هیچ چیزی از مسئولیت های وزارت بهداشت کم نشده است و هیچ اختیاری از وزارت بهداشت برای نظارت بر کالاهای پزشکی سلب نشده است.(ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.