پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۶

ساخت مواد جدید دندانی برای افزایش مقاومت در برابر پلاک

آزمایش حذف پلاک دندانی

سلامت آنلاین- محققان امریکایی ماده‌ای جدید برای دندانها ساخته‌اند که ترکیبی ضدمیکروبی دارد و نه تنها باکتریها را از بین می‌برد، در برابر رشد بیوفیلمها و پلاکهای دندانی نیز مقاومت بسیار نشان می‌دهد.تکیه کنونی دندانپزشکان بر مواد کامپوزیتی است که روشی ترمیمی برای مواردی چون پرکردن حفره‌های ایجادشده در دندان محسوب می‌شود. با این حال، چنین موادی نمی‌توانند از مینای دندان در برابر رشد باکتریها و پلاکهای مسبب پوسیدگی جلوگیری کنند.
به گزارش سلامت آنلاین و بر اساس یافته‌های تحقیقی تازه که جزئیات بیشتری از آن در نشریه ACS Applied Materials and Interfaces منتشر شده است، محققان دانشگاه پنسیلوانیای امریکا موفق به ساخت موادی شده‌اند که دربردارنده ترکیبی ضدباکتریائی است و می‌تواند جلوی آسیب میکروبها و باکتریها به دندان را بگیرد و آنها را در برابر ایجاد پلاک دندانی مقاوم سازد.
این ماده جدید برخلاف برخی مواد تزریقی کنونی دارای سمیت کمتری برای بافت اطراف دندان و درون دهان است و مقدار یا دوز کمی آنتی‌بیوتیک در آن به کار گرفته شده تا فقط باکتریهایی را از بین ببرد که با آن تماس پیدا می‌کنند.
نتایج بررسی و ارزیابی این ماده در آزمونهای تحقیقی نشان داده است که ماتریکس بیوفیلم، چسبهایی که خوشه‌های باکتریائی را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد، با کمترین نیروی این ماده جدید جداشده و از هم می‌پاشد؛ چنان که به گفته «ژلسو هووانگ»، استادیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، تماسی در حد نوشیدن آب براحی می‌تواند بیوفیلمها و پلاکهایی را از سطح دندان و دهان حذف کند که در مقایسه با مواد کامپوزیتی به چهار برابر نیروی بیشتر برای حذفشان نیاز است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)