پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴

توسعه ابزاری برای جمع‌آوری مایع آمونیاک در سزارین

کیسه مایع آمنیوتیک جنین تولد حاملگی بارداری

سلامت آنلاین- مایع آمونیاک یا آمنیوتیک که اطراف جنین را در رحم مادر دربرگرفته و از آن محافظت می‌کند، درون کیسه‌ای است که پاره‌شدن آن حین زایمان ممکن است خطرآفرین باشد. محققان ابزاری ساخته‌اند که برای جمع‌آوری این مایع در طول جراحی سزارین کاربرد مناسبی دارد.به گزارش سلامت آنلاین، سالانه میلیونها مورد سزارین در سراسر جهان تجویز می‌شود که ایجاد روشهایی به منظور کاستن از خطرات حین آن را ضروری می‌سازد و ظرفیتی بالا برای جلوگیری از هدررفت این مایع نیز پیش روی بشر قرار می‌دهد؛ چراکه این مایع همچنین حاوی سلولهای بنیادی است و در صورت ایجاد امکانی برای جمع‌آوری و نگاهداری مولکولهای باارزش درون آن بخشهای دیگری از دنیای پزشکی نیز می‌توانند بهره‌ای وافر ببرند.
اکنون پزشکان در بیمارستان لوند سوئد روندی چندمرحله‌ای را توسعه داده‌اند که امکان جمع‌آوری بیخطر حدوداً یک لیتر از این مایع را در طول سزارین برای جراحان فراهم می‌آورد.
هرچند چنین کاری مدت استاندارد انجام جراحی سزارین را ۹۰ ثانیه افزایش می‌دهد اما محققان این دانشگاه گفته‌اند این ازدیاد مدت برای مادر و فرزند، هیچ‌کدام، خطرآفرین نیست و اختلالی هم در طول جراحی پدید نمی‌آورد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.