پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶

ساخت نوعی «تتو» که با واکنش به محیط، زنده به نظر می‌رسد!

خالکوبی سه بعدی تتو

سلامت آنلاین- دانشمندان با ساخت جوهری خاص چاپ سه‌بعدی (3D printing) موفق به ابداع روشی تازه شده‌اند که از این طریق می‌توان کاری کرد سلولهای زندهٔ به طور ژنتیک برنامه‌ریزی‌شده را در تتو یا خالکوبی بدن به کار گرفتن و شاهد واکنششان به محیط بود.به گزارش سلامت آنلاین، بر اساس داده‌های مقاله‌ای که بتازگی در مجله Advanced Materials منتشر شده، مهندسان ژنتیک با بکارگیری بسته‌ای از سلول‌های زنده باکتریائی در حوزه چاپ سه‌بعدی نوعی «تتوی زنده» ساخته‌اند که در برابر محرکهای شیمیایی تغییر رنگ می‌دهد.
این سلولها هنگام اختلاط با ماده‌ای آبکی از هیدروژل و مواد مغذی به صورت لایه‌به‌لایه قابل چاپ می‌شوند و بدین گونه ساختاری سه‌بعدی پیدا می‌کنند که آنها را وارد تعامل با دستگاهها و ساختارهای دیگر می‌کند.
گروهی از مهندسان مبدع این روش به رهبری و سرپرسی زوان ژائو (Xuanhe Zhao) با استفاده از همین تکنیک یک لایه پلیمری نازک و شفاف موسوم به «الاستومر» با الگوی باکتریهای زنده را به شکل درخت ایجاد کردند که هر شاخه‌ای از این درخت دربردارنده سلولهای حساس به ترکیبی مولکولی یا شیمیایی متفاوت است. وقتی این پچ یا بسته روی دست انسان آزمایش شد آنها دیدند مناطقی متفاوت از شاخه‌های درخت آزمایشی مذکور به گونه‌ای موفقیت‌آمیز در پاسخ به مواد شیمیایی روشن می‌شوند.
در این مقاله ابراز امیدواری شده که نتایج فنآوری جدید مسبب تحولی در زمینه چاپ سه بعدی مواد و بویژه ساخت وسایلی در زندگی شود که امکان نشان دادن واکنش زنده در برابر ابزار و مواد را دارا باشد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.