پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱

آلودگی هوا آثار مثبت ورزش را از بین می‌برد

گرم کردن بدن قبل از ورزش صبحگاهی تمرینات کششی

سلامت آنلاین- محققان دانشگاه کالج سلطنی لندن دریافتند مواد سمی موجود در هوای آلوده محیط‌های شهری مانع بروز آثار مثبت ورزش در ریه‌ها و قلب می‌شود.به گزارش سلامت آنلاین، تلگراف نوشت: محققان به‌منظور بررسی آثار آلودگی بر ورزش، ‌از ۱۱۹ داوطلب بالاتر از ۶۰ ساله خواستند به مدت ۲ ساعت در خیابان آکسفورد که یکی از خیابان‌های شلوغ لندن است و همچنین در پارک‌ هاید لندن قدم بزنند. هوای پارک به دلیل وجود گیاهان در محدوده سالم قرار دارد، اما هوای خیابان آکسفورد به گزارش سازمان جهانی بهداشت معمولا در محدوده خطرناک است.
بر اساس این تحقیقات ظرفیت ریه افرادی که درون پارک قدم زدند، تنها در عرض یک ساعت بهبود یافت و اثر آن به مدت ۲۴ ساعت باقی ماند. علاوه بر این سختی عروق این افراد حدود ۲۴ درصد کاهش یافت اما در مورد افرادی که در خیابان آکسفورد قدم زدند،‌ بهبودی در عملکرد ریه مشاهده نشد. همچنین در این افراد افزایش فشار خون که معمولا همزمان با ورزش ایجاد می‌شود، رخ نداد و سختی رگ‌های این افراد تنها به میزان ۴/۶ درصد بهبود یافت.
نتایج این تحقیقات از این جهت اهمیت دارد که تنها فعالیت بدنی اغلب افراد کهنسال پیاده‌روی است. بر اساس نتایج این تحقیقات برای این که افراد مسن از نتایج مفید فعالیت بدنی بهره‌مند شوند لازم است در محیط‌های سرسبز و به دور از آلودگی ترافیک به پیاده‌روی بپردازند.
با وجود این که تحقیقات روی افراد بالای ۶۰ سال انجام شده است، محققان معتقدند نتایج این تحقیقات قابل تعمیم به تمام افراد است. (ایرنا)