جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۲

رونمایی از بسته‌های آزمایش فردی ایدز در «روآندا»

آزمایش ایدز

سلامت آنلاین- کشور «روآندا» با ارائه تست‌های شخصی دهانی، راه جدیدی را پیش روی افراد قرار داده تا هر کسی بتواند بتنهایی وجود ویروس اچ‌آوی‌وی و ابتلا به بیماری ایدز را در خود تشخیص دهد.

کشور روآندا بتازگی و به منظور اهمیت کنترل بیماری ایدز، یک بسته تست فردی میان مردم عرضه کرده که با آن، هر کسی می‌تواند وجود ویروس ایدز را شناسایی کند. وزیر بهداشت روآندا از مردم کشورش خواست با استفاده از این دستگاه وضعیت سلامت خود را در این زمینه محک بزنند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از «نیوتایمز»، افرادی که از طریق این بسته، اچ‌آی‌وی مثبت نشان داده شوند، بلافاصله تحت درمان قرار می‌گیرند و می‌توانند از تسهیلاتی که وزارت بهداشت در اختیار آنها قرار می‌دهد، استفاده کنند. این اولین باری است که از در یک روش تست فردی برای تشخیص ویروس HIV رونمایی می‌شود. این دستگاه به دلیل شیوع بالای ویروس ایدز در آفریقا از اهمیت بالایی برخوردار است.

اعضای انجمن دانشجویان پزشکی روآندا در مراسم رونمایی از این بسته تست، با شعار «آزمایش HIV انجام بده. اگر مثبت بود، شروع کن و با درمان، به زندگی ادامه بده.» نحوه استفاده از آن را آموزش دادند.

دستگاه تست دهانی فردی یک روش خلاقانه و جدید است که امکان تشخیص سریع بیماری ایدز را ممکن می‌کند و افراد بیمار می‌توانند بسرعت با حمایت‌های دولتی تحت درمان قرار گیرند. این دستگاه به ویژه در میان جوانان و افراد در معرض خطری که از پوشش‌های حمایتی دولتی خوبی برخوردار نیستند، کاربرد خواهد داشت.

در این دستگاه تشخیصی، مایعات دهانی یا خون انگشت فرد مورد آزمایش قرار می‌گیرد و نتیجه در مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه اعلام می‌شود. افرادی که نتیجه تست آنها مثبت باشد، به انجام آزمایش‌های تکمیلی ارجاع داده می‌شوند و در کلینیک‌های بهداشت، حمایت‌های درمانی خوبی از آنها انجام می‌شود.

پزشکان توصیه کرده‌اند که این تست برای افرادی که از قبل داروهای ضدویروسی استفاده می‌کنند، مناسب نیست و نتیجه حاصله می‌تواند در مواجهه با داروهای مصرفی منفی باشد. در حال حاضر تمام سرویس‌های دولتی و درمانی کشور تا بیش از ۹۰ درصد در راستای پیشگیری و درمان این بیماری گام برداشته‌اند به طوری که آمار انتقال ویروس ایدز از مادر به فرزند به کم‌تر از ۲ درصد کاهش یافته است.

جدیدترین آمار سالیانه ارائه شده در روآندا نشان می‌دهد که هر ساله، عفونت‌های جدید دامن ۰/۲۷ درصد اشخاص را دربرمی‌گیرد در حالی که ۱۳ درصد از مبتلایان از بیماری خود بی‌اطلاعند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)