شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹

فنآوری در خدمت مبتلایان به دیابت:

آزمایش قند خون با قاب موبایل!

تومور گردن راننده تاکسی فیلیپینی

سلامت آنلاین- محققان موفق به ساخت قابی به نام GPhone برای گوشی تلفن همراه شده‌اند که امکان تست قند خون، و تحلیل و عرضه نتیجه را برای کاربر آن فراهم می‌آورد.به گزارش سلامت آنلاین، گوشیهای هوشمند بسیاری از امکانات و قابلیتهایی را پیش روی مردم گذاشته‌اند که روزگاری برای هر کدام از آنها باید دستگاه یا وسیله‌ای خاص همان قابلیت خریداری می‌شد؛ اعم از دوربین فیلمبرداری و عکسبرداری، ضبط و پخش صوت، و...
اکنون دانشمندان دانشگاه سن‌دیه‌گوی کالیفرنیا موفق به ساخت قابی برای این گوشیها شده‌اند که امکان blood glucose monitoring یا تست قند خون، تجزیه و تحلیل، و نشان دادن نتایج آن را به افراد دچار بیماری دیابت می‌دهد.

این قاب با استفاده از فنآوری چاپ سه‌بعدی (3D) تهیه شده و در گوشه‌ای از آن حسگری با قابلیت استفاده مجدد جاداده شده است که در سوی دیگر، قلم و سوزن مخصوص آزمایش میزان قند خون را همراه دارد. به منظور اطلاع از نتیجه تست نیز برنامه یا اپی نیز نوشته شده که از طریق بلوتوث گوشی اطلاعات و داده‌ها را به بیمار، پزشک یا اشخاص مرتبط نشان می‌دهد.
به گفته سازندگان قاب تست قند خون، آنزیم تعبیه‌شده در سنسور این قاب به نام «گلوکزاکسیداز»، پس از واکنش در برابر گلوکز خون شخص پیامی الکتریکی تولید می‌کند که برای اندازه‌گیری مزان قند خون فرد به الکترودها ارسال می‌شود؛ هر قدر غلظت قند خون بیشتر باشد، پیام یا سیگنال دریافتی نیز قوی‌تر خواهد بود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)