یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷

استفاده از پهپاد برای جلوگیری از اضافه‌کاری در ژاپن!

پهپاد محیط کار ژاپن

سلامت آنلاین- یک شرکت ژاپنی اعلام کرده برای جلوگیری از اضافه‌کاری کارکنانش قصد دارد از پهپاد استفاده کند تا آنها را وادارد بعد از پایان یافتن ساعت کاری دفتر را ترک کنند.به گزارش سلامت آنلاین، کارفرمایان در ژاپن سالهاست که می‌کوشند اضافه‌کاری بیش از حد کارمندانشان را محدود کنند. به گفته آنها چنین رفتاری باعث به وجود آمدن مشکلات جسمی و حتی در مواردی مرگ کارکنان می‌شود.
بی‌بی‌سی نوشت: این پهپاد که مجهز به دوربین است بعد از پایان ساعت اداری در فضای دفتر کار به پرواز درخواهد آمد و موسیقی خاصی که اغلب هنگام بسته شدن فروشگاه‌ها استفاده می‌شود، را پخش خواهد کرد. این طرح نتوانسته نظر کارشناسان را جلب کند و آن را کاری «احمقانه» توصیف کردند.
شرکت تای سای که خدمات امنیت و نظافت فضاهای کاری ارائه می‌دهد با همکاری شرکت «بلو اینوویشن» که سازنده پهپاد است و کمپانی ارتباطات مخابراتی ان تی تی این پهپادها را تولید می‌کنند.
نوریهیرو کاتو، یکی از مدیران شرکت تای سای به خبرگزاری فرانسه گفت: وقتی فکر کنید که هر لحظه ممکن است پهپاد بیاید بالای سرتان آن هم با صدای آهنگ Auld Lang Syne و صدای ویز ویز، واقعا نمی‌توانید کار کنید.
شرکت تای سای اعلام کرده است که استفاده از این نوع پهپاد را از آوریل سال ۲۰۱۸ به طور آزمایشی در شرکت خود شروع خواهد کرد و بعدا به سایر شرکت‌ها عرضه خواهد شد.
«سی جیرو تاکشیتا»، استاد مدیریت و اطلاعات دانشگاه شیزوکو در پاسخ به این سوال بی‌بی‌سی که آیا این ابزار کمکی خواهد کرد پاسخ می‌دهد خیر: «این کاراحمقانه است و شرکت‌ها چنین کارهایی را انجام می‌دهند تا فقط نشان دهند که برای حل مشکل می‌خواهند کاری بکنند.»
او استدلال می‌کند: «مشکل اضافه کاری بیش از حد ریشه در فرهنگ کاری افراد دارد و باید به شکل اساسی تری حل شود. ایجاد آگاهی درباره این مشکل خیلی مهم است اما این کار به نظر من بیشتر یک جور شوخی است.
«اسکات نورث»، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه اوزاکا نیز می‌گوید: حتی اگر آزار این روبات‌ها کارکنان را مجبور به ترک محل کار کند، آنها کارهای ناتمام خود را با خود به خانه می‌برند.
سال‌هاست که در ژاپن برای تغییر فرهنگ کاری قدیمی تلاش می‌شود. مطابق این فرهنگ، ترک کردن محل کار قبل از همکاران دیگر و یا رئیس، کاری مذموم و ناپسند شمرده می‌شود. مشکل کار اضافه و طولانی باعث شده که یک واژه جدید در زبان ژاپنی ابداع شود: «کاروشی» یعنی مردن در اثر کار زیاد.
عادت به کار زیاد، به خصوص در میان افرادی که تازه در یک شرکت استخدام می‌شوند به مشکلات سلامتی بسیاری مانند سکته، حمله قلبی و خودکشی منجر شده است.
در ماه اکتبر یک شرکت تبلیغاتی بعد از خودکشی یکی از کارمندانش، به دلیل «بدرفتاری با کارکنان» جریمه شد. بعدا مشخص شد که این زن کارگر در یک ماه ۱۵۹ ساعت اضافه کارانجام داده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.