یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵

معاون اجتماعی وزیر بهداشت:

واحدهای پشتیبان خیریه در ۲۷۰ بیمارستان ایجاد می‌شود

سیدمحمد هادی ایازی

سلامت آنلاین- معاون اجتماعی وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای اجتماعی کردن سلامت، از ایجاد واحدهای پشتیبان خیریه در ۲۷۰ بیمارستان‌ کشور خبر داد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر محمدهادی ایازی در چهارمین کنگره تخصصی و اولین کنگره بین‌المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات با بیان اینکه خوشبختانه طی چند سال گذشته مجمع خیرین سلامت اقدامات ارزنده‌ای را در این حوزه انجام داده است، گفت: باید توجه کرد که راه برون رفت از مشکلات موجود در نظام بیمارستانی کشور این است که به سمت کمک گرفتن از مردم برویم؛ چرا که در بخش دولتی دیگر امکان افزایش تخت و تامین نیروی انسانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قانونگذار هم تصریح کرده است که برای حل این چالش‌ها به سراغ مردم رویم و از ظرفیت بخش خصوصی و خیرین استفاده کنیم، افزود: متاسفانه هنوز به خوبی یاد نگرفته‌ایم که چطور باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم. در همه حوزه‌ها این مشکل وجود دارد. در گذشته چنین مشکلاتی در حوزه ساخت بیمارستان هم وجود داشت. به عنوان مثال خیری که می‌خواست یک مرکز درمانی بسازد آنقدر در بروکراسی اداری قرار می‌گرفت که از کارش پشیمان می‌شد. البته خوشبختانه در حال حاضر شرایط در این حوزه بهتر شده است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به برنامه اجتماعی کردن نظام سلامت، گفت: این موضوع یکی از بحث‌هایی است که هم در برنامه ششم توسعه و هم در سیاست‌های کلی سلامت آمده است و به این معنی است که در حوزه بهداشت و درمان از ظرفیت مردم استفاده کنیم.

ایازی ادامه داد: در سال ۹۵ قرار شد مجامع سلامت استانی و شهرستانی شکل بگیرند که خوشبختانه این اقدام در سال ۹۶ در بسیاری از استان‌ها انجام شد و متعاقب آن در حال راه‌اندازی مجامع محلی سلامت هستیم که زیر نظر کانون‌های اجتماعی سلامت قرار دارند.

وی با بیان اینکه بسترسازی مشارکت مردم در حوزه سلامت در حال انجام است، افزود: در عین حال یکی از اقدامات‌مان آن است که در بیمارستان‌ها واحد پشتیبان خیریه ایجاد کنیم تا هم به بیماران کمک کرده و هم کمبودهای بیمارستان‌ها را رفع کند. خوشبختانه از ۵۸۰ بیمارستان در ۲۷۸ بیمارستان واحدهای خیریه راه‌اندازی شده‌اند و کمک‌های زیادی را تا کنون از آنها شاهد بوده‌ایم. به عنوان مثال در مرکز طبی کودکان تهران مشارکت خیرین منجر به ساختن همراه‌سرا شد.

وی تاکید کرد: بنابراین اقدامات ما در راستای اجتماعی کردن بیمارستان‌ها و حوزه سلامت است و باید توجه کرد که رویکرد اجتماعی شدن هم در حوزه بهداشت و هم در حوزه درمان در حال انجام است.(ایسنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.