یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷

تعبیه دکمه‌ای به نام «مرا به خانه ببر» در لباس فضانوردان

سفینه فضایی

سلامت آنلاین- محققان آمریکایی لباس فضایی جدیدی با دکمه اضطراری موسوم به «مرا به خانه ببر» طراحی کرده‌اند که می‌تواند با مسیریابی فضا، فضانوردان گمشده را به ایستگاه فضایی بازگرداند.به گزارش سلامت آنلاین، دیلی میل نوشت: این لباس فضایی که توسط محققان یک شرکت خصوصی تولید تجهیزات پیشرفته طراحی شده است، می تواند فضانوردانی را که در حین راهپیمایی فضایی سردرگم شده و مسیر خود را نمی یابند، نجات دهد.
دکمه اضطراری علاوه بر این که خود فضانورد می تواند آن را فعال کند، توسط اعضای کنترل ماموریت هم که در زمین مستقر هستند، قابل فعال شدن است. این لباس جدید حرکت، شتاب و موقعیت نسبی دیگر اعضای خدمه را حس می کند و  گفته می شود که در عرض پنج سال آینده برای استفاده فضانوردان ارائه خواهد شد.
کوین دوودا، مهندس سیستم های فضایی شرکت تولیدکننده لباس مستقر در کمبریج با اشاره به چالش جهت یابی و تعیین موقعیت در فضا گفت: فناوری ما با در امان نگاه داشتن خدمه فضایی، باعث افزایش احتمال موفقیت ماموریت های فضایی می شود.
وی ادامه داد: این سیستم خودبازگردان باید بتواند موقعیت را در فضا که سیستم جهت یاب «جی.پی.اس» کارایی ندارد، به دقت تعیین کند، بهترین مسیر بازگشت را با در نظر گرفتن زمان، مصرف اکسیژن و مقررات ایمنی محاسبه کند و فضانوردی را که چه بسا بی هوش شده است، سالم به ایستگاه فضایی بازگرداند. (ایرنا)