دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

رئیس جمهوری، تمام قد از طرح تحول سلامت حمایت کرده است

طرح تحول نظام سلامت

سلامت آنلاین- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در جلساتی که در دولت برگزار شده، دکتر روحانی، تمام قد از طرح تحول سلامت حمایت کرده و مشکل اساسی آن را در نظام بیمه ای کشور دانسته است.

به گزارش سلامت آنلاین، محمد آقاجانی افزود: با انتقال شورای عالی بیمه و بیمه سلامت به وزارت بهداشت و تغییراتی که برای هزینه کرد منابع بیمه تامین اجتماعی در دولت تصمیم گیری شده است همه فعالان نظام سلامت امیدوار شده اند که سال ۹۷ سال بهتری برای این حوزه و ادامه طرح تحول سلامت خواهد بود.

آقاجانی یادآور شد: بدهی معوقه طولانی بیمه ها، بیمارستان ها را در ارائه خدمت به مردم با مشکلاتی مواجه کرده است اما با صحبت های امید بخش اخیر رئیس جمهوری، مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های دولتی کاملا به ادامه طرح تحول سلامت امیدوار شده اند.

وی گفت: تاخیر طولانی حدود یکساله بیمه ها در پرداخت مطالبات بیمارستان های دولتی، مشکلات زیادی ایجاد کرده است اما حمایت رئیس جمهوری و صحبت های امیدبخش اخیر وی، مسئولان وزارت بهداشت و بیمارستان ها را به ادامه این طرح امیدوار کرده است.

معاون درمان وزیر بهداشت در دولت یازدهم گفت: تامین منابع پایدار برای اداره بیمارستان ها یک ضرورت است زیرا هزینه های این مراکز به طور روزمره اتفاق می افتد. متاسفانه نوسان تامین منابع اداره بیمارستان ها را خیلی سخت می کند و ممکن است حتی روی کیفیت خدمات درمانی در بیمارستان ها تاثیر بگذارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی شهید بهشتی افزود: واقعیت این است که تاخیر پرداخت سازمان های بیمه گر به بیمارستان ها، اداره بیمارستان ها را از هر حیث با مشکل مواجه کرده است.

وی گفت: خوشبختانه دولت، وزارت بهداشت و سازمان های بیمه تمهیداتی را برای این مسئله اتخاذ کرده اند که امیدواریم با قول مساعدی که رئیس جمهوری اخیرا برای حل مشکلات اعتیارات بیمه ها و طرح تحول سلامت داده است، این وعده تا پایان سال محقق شود و در ماه های پایانی سال شاهد این باشیم که بیمارستان ها از زیر فشاری که با آن مواجه هستند، خارج شوند.

آقاجانی ادامه داد: تامین تجهیزات و لوازم پزشکی، دارو و تدارک نیروی انسانی، هزینه های دائمی و جاری بیمارستان هاست. زمانی که در پرداخت مطالبات بیمارستان ها مشکلی اتفاق می افتد مانند الان که شاهد تاخیر خیلی طولانی در پرداخت مطالبات هستیم، زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه می شود، تامین کنندگان و توزیع کنندگان این کالاها اکنون با مشکل مواجه شده اند و این مشکل در بیمارستان ها هم وجود دارد.

وی گفت: در بیمارستان ها، مدیران و روسای بیمارستان ها تلاش کرده اند و تا امروز طرح تحول سلامت را کاملا زنده نگه داشته اند، به این معنی که دارو و لوازم پزشکی بیماران را تامین کرده اند اما ادامه این وضعیت و در صورتی که منابع مورد نیاز به موقع تامین نشود، می تواند به این طرح خدشه وارد کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره تبعات ادامه مشکلات مالی در بیمارستان ها گفت: همیشه خطر برگشتن به وضعیتی که بیماران از بیمارستان های دولتی به بیمارستان خصوصی هدایت شوند یا از آنان پول های غیر متعارف گرفته شود، وجود دارد به جهت اینکه تا یک رویه پایدار شود باید حداقل یک دهه روی آن اصرار کرد تا به یک فرهنگ تبدیل شود، از شروع طرح تحول سلامت فقط سه سال می گذرد یعنی حداقل باید یک دهه با اصرار برای این طرح تلاش کرد تا به فرهنگ تبدیل شود.(ایرنا)

وی افزود: آنچه که رئیس جمهوری و وزیر بهداشت خواسته اند این است که بیماران در بیمارستان ها فقط مطابق تعرفه مصوب پرداخت کنند و هیچ کس برای تامین لوازم مورد نیاز از بیمارستان خارج نشود و همه پرداختی ها در قالب پرونده بیمار و قانون باشد.

آقاجانی ادامه داد: تخلفات از طرح تحول سلامت محدود بوده است و اگر هم موردی باشد مردم می توانند با همان شماره قبلی ۱۹۰ شکایات خود را مطرح کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، وی در پایان گفت: همه با همه وجود تلاش می کنند و اگر این اعتقاد در بیمارستانهای دولتی نبود، مشکلات تامین منابع بایستی آسیب های خیلی جدی تری را وارد می کرد. این اعتقاد و از خودگذشتگی مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های سراسر کشور بوده است که با وجود یکسال تاخیر با تلاش پزشکان و پرستاران طرح تحول سلامت را ادامه داده اند و امیدوارم در ماه های آینده شاهد رفع مشکلات باشیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.