شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین تاکید کرد:

ضرورت حمایت مالی از «طرح تحول سلامت» در بودجه ۹۷

حسین‌علی شهریاری

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس‌تاکید کرد: طرح تحول سلامت، طرح بسیار بزرگی است که تحت هیچ شرایطی قابل‌ بازگشت نیست و از این‌رو ضروری است در تدوین بودجه ۹۷ در مجلس، توجه ویژه‌ای به نظام سلامت شود و بودجه بیشتری به طرح تحول سلامت تخصیص پیدا کند.

دکتر حسینعلی شهریاری در گفتگو با سلامت آنلاین با تاکید بر این که خدمات طرح تحول سلامت نباید متوقف شود، افزود: محرومان جامعه از توان مالی لازم برای مراجعه به بخش خصوصی برخوردار نیستند و چاره ای جز مراجعه به بخش دولتی ندارند.

وی ادامه داد: در صورتی که طرح تحول سلامت به دلیل تزریق نشدن اعتبارات مالی کافی متوقف شود، دود آن به چشم مردمی خواهد رفت که درآمد قابل توجهی ندارند و چشم امید به این طرح دوخته اند و منصفانه نیست از مزیت های طرح تحول سلامت محروم شوند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن انتقاد از اجرایی نشدن برخی وعده ها در خصوص تخصیص اعتبارات قانونی به طرح تحول سلامت خاطرنشان کرد: طرح تحول سلامت یکی از افتخارات دولت دکتر روحانی است. قرار بود منابع مالی این طرح از جمله یک درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها تامین شود، اما متاسفانه این منابع تاکنون به طور کامل به طرح تحول سلامت تخصیص پیدا نکرده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس اظهار کرد: در گذشته تعرفه بنزین ۴۰۰ تومان بود و به نظر می آید قرار است به ۱۵۰۰ تومان افزایش پیدا کند که با این روند پول زیادی در اختیار دولت قرار می گیرد؛ دولت باید از این درآمد سرشار در  مسیر ارتقای سلامت مردم استفاده کند.

شهریاری تصریح کرد: مردم و بخصوص اقشار محروم جامعه چندین سال است با تکیه به طرح تحول سلامت و با خاطری آسوده به بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی مراجعه کرده و خدمات دریافت می کنند. با توجه به رضایتمندی آن ها معتقدم این طرح با حمایت های مجلس و اقدام قاطع دولت در زمینه تامین اعتبارات مالی، همچنان باید تداوم پیدا کند.