یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰

هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی اسفراین در گفتگو با سلامت آنلاین:

توقف «طرح تحول سلامت» به بحران اجتماعی منجر می‌شود

طرح تحول نظام سلامت

سلامت آنلاین- رئیس دانشگاه علوم پزشکی اسفراین با تاکید بر تداوم طرح تحول سلامت گفت: این طرح رضایتمندی وسیع همه اقشار مردمی و بویژه محرومان را در پی داشت و توقف این طرح به هر علتی، باعث بروز معضلات متعدد اقتصادی و بحران اجتماعی در کشور می‌شود.

دکتر عباس نیک روش در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: گروهی از مردم و بخصوص اقشار مستضعف توانایی پرداخت هزینه های پزشکی را ندارند و در این میان اگر طرح تحول سلامت متوقف شود، مردم نیز به دلیل هزینه های سرسام آور، پیگیر درمان خود نخواهند شد. همین مساله علاوه بر این که باعث مضاعف شدن هزینه های نظام سلامت می شود، مشکلات اجتماعی دیگری نیز به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر این که باید در هزینه های طرح تحول سلامت صرفه جویی شود، اظهار کرد: پس از شناسایی نقاط قوت و ضعف طرح تحول سلامت و انجام صرفه جویی های لازم، این وظیفه دولت است که منابع پایدار طرح را تامین کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اسفراین با اشاره به برخی فشارهای سیاسی مبنی بر توقف این طرح تصریح کرد: طرح های بزرگ همواره منتقدانی دارد و هر فردی نیز از منظر نگاه خود به طرح می نگرد، اما معتقدم اگر به طرحی نقد داریم، نقد مزبور باید در عین انصاف و در نظر گرفتن تمامی ابعاد مثبت و منفی آن باشد، زیرا با تخریب صرف، پیشرفتی حاصل نخواهد شد.