دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷

مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان در گفتگو با سلامت آنلاین:

تداوم طرح تحول سلامت ضرورت نیست، تکلیف است

طاهر موهبتی

سلامت آنلاین- مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول سلامت تکلیفی قانونی بوده و در سیاست‌های کلی نظام سلامت مقام معظم رهبری نیز به صراحت آمده است،گفت: متاسفانه با وجود اینکه خیل عظیم مردم و بویژه حاشیه‌نشینان از مزایای طرح تحول سلامت بهره مند شده‌اند، اما برخی از روی حقد و کینه آرزوی شکست این طرح را در دل می‌پرورانند.

طاهرموهبتی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: این عداوت در شرایطی رخ می دهد که اجرای طرح تحول سلامت نیاز مردم به بخش سلامت را ساماندهی کرد. پیش از اجرای این طرح، بحث تامین دارو و هزینه های درمانی مردم را به شدت آزار می داد، اما اجرای طرح تحول سلامت به جمله مقام معظم رهبری که فرموده بودند نباید خانواده ای جز رنج مریض داری، رنج دیگری داشته باشد، عینیت بخشید.

وی به سطح دسترسی نقاط محروم کشور به امکانات درمانی اشاره کرد و ادامه داد: در بسیاری از نقاط محروم کشور، پزشک وجود نداشت و بیمار درد می کشید، اما اجرای طرح تحول سلامت،  امکان دسترسی بیماران را به پزشکان، انواع تخصص ها و امکانات بهداشتی و درمانی فراهم کرد.

مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان با اشاره به برخی نقدها در مورد طرح تحول سلامت اظهار کرد: البته ممکن است عده ای مطرح کنند که طرح تحول سلامت در سال های اول و دوم اجرا به اندازه درمان به بحث پیشگیری توجه نکرد، در شرایطی که گروهی از مردم نیاز مبرمی به درمان داشتند، نمی شد به آن ها گفت صبر کنید ابتدا پیشگیری را ساماندهی کنیم و سپس به درمان بپردازیم. درست است؛ در سال های اول، اولویت بیشتر با درمان بود، اما در بحث پیشگیری نیز خانه های بهداشت احداث شد و سایر اقدامات پیشگیرانه ای نیز صورت گرفت.

موهبتی از برخی اظهارنظرها در خصوص هزینه های طرح تحول سلامت انتقاد کرد و افزود: بعضی ادعا می کنند منابع زیادی به طرح تحول سلامت تخصیص پیدا کرد، اما بانیان آن کم آوردند. سوالم این است؛ چقدر از آن بحث ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها یا یک درصد ارزش افزوده که در مجلس تصویب شد به طور کامل به این طرح اختصاص پیدا کرد که حال عده ای مدعی هستند بانیان طرح تحول سلامت نتوانسته اند به شکل بهینه از منابع استفاده کنند.

وی ادامه داد: آیا طرح تحول سلامت مشکل داشت یا منابعی که هرگز به طور کامل تخصیص پیدا نکرد؟ اگر قرار به ساخت سدی در کشور باشد و منابع مالی تصویب شده در مجلس نیز به هرعلتی تخصیص پیدا نکند؛ آیا اصل سد مورد خدشه است یا اعتباری که تخصیص پیدا نکرد؟ نمی توان به سد ایراد گرفت و بنابراین همین مساله در مورد طرح تحول سلامت نیز صدق می کند و معتقدم اگر قرار است کاری در حوزه ای انجام شود، منابع آن نیز باید تامین شود.

مدیر عامل بیمه سلامت ایرانیان با بیان این که ادعای بدون اشکال بودن طرح تحول سلامت نیز اشتباه است، خاطرنشان کرد: به هرحال اشکالاتی وجود دارد و  متولیان امر نیز اعلام کرده اند طرح باید بازنگری شود و مدیریت هزینه ها بر اساس شیوه ها و متدهای جدیدی خواهد بود که در پیش خواهند گرفت.

موهبتی از سو استفاده برخی افراد از اشکالات موجود در طرح تحول سلامت گفت و افزود: برخی آقایان در بوق و کرنا کرده اند که گفته بودیم این طرح هزینه بر است و اشکال دارد. در شرایطی که قاطبه مردم از خدمات طرح تحول سلامت رضایتمندی دارند، باید مشکلات و نقاط ضعف طرح را مرتفع کرد و روا نیست هراس افکنی کنیم و کل طرح تحول سلامت را از اصل زیر سوال ببریم.

وی تصریح کرد: البته برخی افراد نظیر دکتر مسعود پزشکیان نه از روی عناد، بلکه از روی دلسوزی می گویند طرح تحول سلامت اشکالاتی هم دارد، اما هرگز نگفته اند کل طرح به لحاظ ساختاری مشکل دارد و بنابراین باید صدای نقد منتقدان منصف را شنید و سپس تصمیم گیری کرد.

مدیر عامل بیمه سلامت ایرانیان در ادامه صحبت های خود با تاکید بر تداوم طرح تحول سلامت، تصریح کرد: اینکه این طرح همچنان تداوم داشته باشد مثل این است که بگوییم تامین یکسری نیازها مثل تهیه آب لوله کشی، هوا یا غذای سالم برای مردم چقدر ضرورت دارد؛ تداوم طرح تحول سلامت ضرورت نیست، یک تکلیف است.

موهبتی با تاکید بر صرفه جویی در هزینه های نظام سلامت بیان کرد: صرفه جویی نه تنها در مورد طرح تحول سلامت، بلکه در تمام ارکان از امور شخصی گرفته تا موضوعات کلان باید به اجرا درآید، اما اصلا به معنی کم شدن منابع  یا خارج کردن مزایای این طرح از دسترس مردم خارج نیست و در واقع به معنای به معنای مدیریت هزینه های صورت گرفته است تا طرح تحول سلامت چون گذشته در خدمت نظام سلامت کشور باشد.