پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰

گفتگوی سلامت آنلاین با یک عضو کمیسیون انرژی مجلس:

توقف طرح تحول سلامت، آرامش جامعه را برهم می‌زند

محمد خالدی

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت در کشورهای مختلف دنیا و حوزه خلیج فارس نتایج موفقیت آمیزی داشته است، تاکید کرد: مردم ایران نیز بواسطه اجرای طرح تحول سلامت آرامش ناشی از کاهش هزینه‌های درمانی را تجربه کرده‌اند و تحت هیچ شرایطی نباید این آرامش برهم بخورد.

محمد خالدی سردشتی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: طرح تحول سلامت بسیار ارزشمند است و هر دولتی که روی کار بیاید، این طرح را ادامه خواهد داد، زیرا با سلامت مردم ارتباط مستقیمی دارد و طبیعی است که خواهان تداوم آن باشند. 

وی با اشاره به تامین منابع مالی طرح تحول سلامت ادامه داد: بودجه کشور مشخص است؛ ۳۰ درصد به نفت، ۳۰ درصد به مالیات و ۳۰ درصد دیگر آن نیز به تملک دارایی تعلق دارد، اما می توان بودجه مورد نیاز طرح تحول سلامت را به بخش غیرنفتی یعنی مالیات گره زد، زیرا مالیات همیشه وجود دارد و قابل اعتمادتر است.

نماینده مردم لردگان در مجلس با تاکید بر این که در کنار تخصیص بودجه، وزارت بهداشت نیز باید گام هایی باید در جهت مدیریت هزینه ها بردارد، تصریح کرد: ضرایب «کا» در نظر گرفته شده برای پزشکان بسیار بالاست و از سوی دیگر سطح بندی نیز به شکل صحیح اجرا نشد و به همین دلیل بسیاری از مردم پیش از مراجعه به پزشک عمومی، مستقیم به متخصص یا فوق تخصص مراجعه کردند که باعث هدررفت بخشی از منابع مالی طرح تحول سلامت شد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: با اجرای سطح بندی و عادلانه کردن تعرفه پزشکان و همچنین جلوگیری از بستری های غیرضروری، کسری طرح تحول سلامت تا حد قابل توجهی مرتفع می شود.