چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰

یک عضو شورای شهر تهران در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد:

بافت‌های فرسوده؛ قاتل بالقوه شهروندان تهرانی

ساختمان فرسوده

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه عمده بافت های فرسوده در مناطق ۹ و ۱۰ تهران متمرکز است، تاکید کرد: بافت های فرسوده به قاتل بالقوه تهرانی ها بدل شده است که باید هر چه سریع تر برای حفظ سلامت ساکنان این بافت ها، اقدام عاجلی انجام شود.

زهرا نژادبهرام در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: بهسازی محیطی مهمتر از نوسازی منازل است، زیرا با بهسازی محیطی و ارتقای شرایط  معابر، مدارس، امکانات بهداشتی و سایر فاکتورها، ساکنان، خود به خود اقدام به نوسازی و مقاوم‌سازی منازل خود خواهند کرد.

وی یادآور شد: فرض کنید منزل فردی واقع در منطقه شادمان تهران است و به دلایل مختلفی نظیر کمبود امنیت و شلوغی تصمیم می گیرد در نقطه دیگری از تهران مستقر شود، طبیعی است که به دنبال منطقه ای خواهد بود تا شرایط زندگی اش ارتقا پیدا کند، اما در صورتی که تمام شرایط و امکانات مناسب برای زندگی در همان منطقه شادمان ایجاد شود، فرد دیگر به دنبال منطقه دیگری برای ارتقای شرایط زیستش نخواهد بود و خود به خود اقدام به نوسازی منزل خود خواهد کرد. 

این عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با بیان این که ترغیب شهروندان به نوسازی منازل به یک شوک نیاز دارد، تاکید کرد: این شوک را همان طور که توضیح داده شد، می توان از طریق ایجاد امکانات مختلف در نقاط مختلف شهر وارد کرد تا تمام آنچه که سازمان نوسازی مقرر است صرف نوسازی و بهسازی و عمران کند، صرف بهسازی محیطی شود که بسیار مقرون بصرفه نیز هست.

نژادبهرام بیان کرد: با ایجاد شرایط جدید در مناطق علاوه بر این که ارزش اقتصادی بناها و میل به ساخت و ساز در میان مردم افزایش پیدا می کند، سرمایه گذاران نیز با میل و رغبت بیشتری به سمت سرمایه گذاری در جهت بهسازی محیطی حرکت خواهند کرد که امیدواریم هم شهرداری و هم دولت قدم های مثبتی در راستای عملیاتی شدن این مهم بردارند.