سه‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹

ردیابی برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن عضلات

اندازه گیری اکسیژن عضلات ابزار پوشیدنی هکس

سلامت آنلاین- یک شرکت آمریکایی وسیله‌ای عرضه کرده که مدعی است با استفاده از آن می‌توان سطح اکسیژن عضله را اندازه‌گیری کرد.به گزارش سلامت آنلاین، گیزمگ نوشت: بازار ردیاب‌های تناسب اندام در یک دوره‌ اشباع به سر می‌برد. به رغم سخت‌گیری‌های سال ۲۰۱۷ و بررسی‌های عمده ای که دقت این ابزار را زیر سوال برد، تخمین زده شده که بازار این دستگاههای پوشیدنی در طول چند سال آینده تقریبا دو برابر خواهد شد.
شرکت آمریکایی Humon که دستگاه پوشیدنی تناسب اندام آن موسوم به هکس (Hex) می‌تواند چگونگی استفاده عضلات یک ورزشکار از اکسیژن را در زمان حقیقی اندازه‌گیری کند، بدنبال بدست آوردن بخشی از بازار این دستگاهها است.
با اینکه فناوری دستگاههای پوشیدنی، مجموعه گسترده‌ای از داده‌های بیولوژیکی را در زمان حقیقی ارائه می‌دهند، جا دارد که درباره چگونگی ارتباط بسیاری از این اطلاعات با یک شخص معمولی پرسیده شود.
گروهی در شرکت Humon تصمیم گرفتند که نوع جدیدی از دستگاههای پوشیدنی را برای کسانی که سود بیشتری از این اطلاعات می‌برند یعنی ورزشکاران استقامتی تولید کنند.
آلساندرو بابینی، مدیرعامل و بنیانگذار شرکت Humon می‌گوید: بازار ابزار پوشیدنی برای ورزشکاران، تا به امروز به اندازه‌گیری ضربان قلب محدود بوده که شاخص محدودی از خستگی و شدت تمرین است. ورزشکاران با اندازه‌گیری مقدار اکسیژنی که مورد استفاده مجموعه‌ای از عضلات است، می‌توانند بدون فراتر رفتن از محدودیت‌هایشان، به سطح شدت تمرین مطلوب خود برسند.
هکس مانند حسگر ضخیم‌تر Moxy، از LEDها برای انتشار نور اینفرارد نزدیک در بافت‌های یک شخص استفاده می‌کند تا اشباع هموگلوبین عضله را اندازه بگیرد. اکسیژن کلی عضله (SmO۲) را می‌توان با فراهم کردن امکان اندازه‌گیری سطح فعالیت آن، محاسبه کرد.
شرکت Humon ادعا کرد که هکس، نخستین ابزار پوشیدنی معتبر بالینی برای استفاده از حسگرهای چشمی است تا به صورت غیرتهاجمی، سطح اکسیژن عضله را بررسی کند.
هکس، در ابتدا برای پوشیدن روی ران طراحی شده بود زیرا quad عضله اصلی است که به حرکات دویدن و دوچرخه‌سواری قدرت می‌بخشد. این موضوع، هکس را برای ورزشکاران استقامتی جدی کارآمد می‌سازد اما به گفته سازندگان آن، برخی ورزشکاران با موفقیت این ابزار پوشیدنی را روی عضلات دیگر مورد استفاده قرار می‌دهند؛ مثلا وزنه برداران از آن روی عضلات دو سر بازو استفاده می‌کنند.
این وسیله، در زمان حقیقی، تبادل اطلاعات خود را از طریق بلوتوث هم با اپلیکیشن‌های iPhone یا Android  و هم با یک ساعت هوشمند مناسب   Garminانجام می‌دهد. (ایسنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.