چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳

تاکید یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

تداوم دستاوردهای‌ درخشان‌ نظام سلامت به بودجه پایدار نیاز دارد

علی اکبر طاهری

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح تحول سلامت در سال‌های اخیر، دستاوردهای درخشانی درحوزه بهداشت و درمان داشته است، اما تداوم آن به یک بودجه پایدار نیاز دارد تا روند فعلی دچار وقفه نشود.

علی‌اکبر کریمی در گفتگو با سلامت آنلاین با تاکید بر این که طبق قانون اساسی کشور، تامین سلامت مردم بر عهده دولت است، افزود: با توجه به این اصل مهم، آنچه مسلم است، لزوم تخصیص منابع پایدار به طرح تحول سلامت از محل های مختلف است تا سلامت آحاد جامعه به مخاطره نیفتد.

وی ادامه داد: هر چند طرح تحول سلامت نتایج بسیار قابل توجهی داشته است، اما برخی مشکلات مالی، فشار مضاعفی به این طرح وارد کرد و در همین راستا معتقدم وزارت بهداشت باید تمهیداتی در جهت کاهش تعرفه برخی پزشکان بیندیشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: طبق منابع پیش بینی شده، مقرر بود تنها پنج میلیون نفر از اقشار محروم تحت حمایت سازمان بیمه سلامت قرار گیرند و خدمات سطح پایه را دریافت کنند، اما در عمل این اتفاق رخ نداد و ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند که همین مساله نیز هزینه سنگینی به نظام سلامت تحمیل کرد. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس خاطرنشان کرد: در عین حال دانشگاه های علوم پزشکی کشور، شرکت های دارویی و شرکت های تولید دارو نیز با حجم عظیمی از مطالبات مواجه هستند و سازمان های بیمه گر تاکنون معوقات آنان را به طور کامل پرداخت نکرده است.

کریمی با تاکید بر این که وزارت بهداشت باید هزینه های صورت گرفته را مدیریت کند، تصریح کرد: در کنار کاهش هزینه ها، دولت نیز باید به تعهدات خود مبنی بر تخصیص اعتبارات پایدار به طرح تحول سلامت جامه عمل بپوشاند.