چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸

متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مدعی شد:

افزایش ۵۸ درصدی ابتلا به سرطان پستان تا چند سال آینده

سرطان پستان سرطان سینه

سلامت آنلاین- متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با اشاره به افزایش ۵۸ درصدی موارد ابتلا به سرطان پستان تا چند سال آینده گفت: عمل بازسازی پستان برای تمام بیماران قابل انجام است مگر اینکه شرایط عمومی فرد به لحاظ جسمانی، بیماری‌های افزایش‌دهنده خطر عمل جراحی، کهولت سن و بی‌میلی بیمار برای عمل مانع آن باشد.
به گزارش سلامت آنلاین، دکتر امیررضا معتبر افزود: امروزه میزان بقای مبتلایان به سرطان پستان نسبت به گذشته افزایش یافته اما بیماران مدت بیشتری متأثر از سرطان، عوارض و پیامدهای آن هستند. بر همین اساس بهبود کیفیت زندگی و عوامل مرتبط با آن در این افراد ضروری به نظر می‌رسد.
او اضافه کرد: وقتی در جریان روند درمان پزشک چاره ای غیر از برداشتن قسمتی ازسینه یا حتی در مواردی برداشتن تمام سینه را ندارد اولین واکنش بیماران اضطراب و گاه افسردگی ناشی از تغییر در هویت جنسی زنانگی است؛ همین مساله باعث شده تعدادی از بیماران از برداشتن سینه به عنوان ذبح زنانگی یاد کنند.
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی علوم پزشکی تهران ادامه داد: علم جراحی پلاستیک با توسعه شگرفی که طی چند دهه اخیر پیدا کرده توانسته قسمت اعظم مشکلات روانی این زنان را پس از برداشت سینه حل کند به طوری‌که بازسازی پستان پس از سرطان یکی از درمان‌های رایج و موفق محسوب می‌شود.
معتبر گفت: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته خبری از افسردگی، گوشه گیری و کاهش عملکرد زنان در جامعه به علت فقدان پستان وجود ندارد چراکه اکنون با کمک جراحی پلاستیک حتی تغییری در کیفیت رابطه زناشویی پس از درمان سرطان پستان رخ نمی‌دهد. در ایران نیز اعمال بازسازی پستان با متدهای پیشرفته روز دنیا به فراوانی انجام می‌گیرد.
این متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی خاطرنشان کرد: از بین روش‌های متعددی که برای بازسازی وجود دارد انتخاب گزینه مناسب بازسازی، تلفیقی از نظر پزشک جراح و حتی نظر خود بیمار است. همچنین شرایط ناحیه عمل جراحی و میزان بافت برداشته شده، درمان‌های تکمیلی و پیش روی بیمار از موارد دخیل در انتخاب روش بازسازی است که جراحان باید مد نظر قرار دهند.
وی اعلام کرد: با توجه به افزایش روبه رشد سرطان پستان و افزوده شدن تعداد موارد جدید ابتلا در سال، متاسفانه شاهد افزایش ۵۸ درصد موارد ابتلا به سرطان پستان تا چند سال آینده خواهیم بود. از این رو، آگاه کردن بیماران از امکان بازسازی پستان و فراهم کردن بسترهای مناسب در زمینه پوشش بیمه‌ها می‌تواند به بیماران برای تصمیم گیری و انتخاب بازسازی پستان جرات و جسارت بدهد.