چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶

تزریق واکسن هپاتیت A برای چه کسانی الزامی است؟

واکسن واکسیناسیون تزریقات سرنگ آمپول

سلامت آنلاین- رئیس شبکه هپاتیت ایران با ارائه توضیحاتی درباره نحوه انتقال بیماری هپاتیت A و توصیه‌هایی در زمینه پیشگیری از آن، افراد و گروه‌های در معرض خطر ابتلا به این بیماری را برشمرد.به گزارش سلامت آنلاین، دکتر سیدموید علویان گفت:‌ راه انتقال عفونت ویروسی هپاتیت A از طریق خوراکی است. بنابر این بهبود بهداشت آب و غذا و رعایت مسائل بهداشت فردی و جمعی، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد.
وی اظهار کرد: باید از خوردن آب و غذایی که به سلامت آن شک داریم، پرهیز کنیم. همچنین شستتن دست‌ها بعد از دستشویی، قبل از پخت غذا و یا قبل از خوردن غذا در پیشگیری از هپاتیت A بسیار موثر است.
علویان تاکید کرد: از آنجا که بیماران مبتلا به هپاتیت A تا مدت‌ها ویروس را از طریق مدفوع دفع می‌کنند، خطر انتقال این بیماری به افراد سالم نیز وجود دارد. بنابر این توصیه می‌شود افراد مبتلا به این بیماری تا یک هفته بعد از شروع علائم بیماری، در منزل استراحت کنند.
او با بیان اینکه ویروس هپاتیت A تا چهار ساعت در زیر ناخن‌ها زنده باقی می‌ماند، افزود: بر این اساس شستن دست‌ها بهترین راه‌ برای پیشگیری از این بیماری است و بهترین راه جلوگیری از انتقال این ویروس به دیگران، رعایت موارد احتیاطی استاندارد است. درعین حال افرادی که از بیمار مبتلا به هپاتیت A نگهداری می‌کنند حتما باید دست‌های خود را به طور مرتب بشویند.
وی گفت: همه کودکان در فاصله اولین و دومین سال تولد باید واکسن هپاتیت A را دریافت کنند. همچنین کلیه افراد یک سال به بالایی که به کشورهایی نظیر کشورهای آمریکای مرکزی، جنوبی، آسیا و اروپای شرقی می‌روند، باید این واکسن را تزریق کنند و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن کبدی و افراد با رفتارهای جنسی پر خطر، معتادان تزریقی، بیماران هموفیلی و شاغلین در آزمایشگاه‌ها نیز از جمله افرادی به شمار می‌روند که باید واکسن هپاتیت A را دریافت کنند. (ایسنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.