چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴

ارتباط فیزیوتراپی با کاهش موارد سزارین

زایمان تولد نوزاد پرستار

سلامت آنلاین- متخصص فیزیوتراپی با اشاره به اینکه زنان باردار پس از فراگیری نحوه صحیح نشستن، خوابیدن و حتی انجام تمرینات تنفسی می‌توانند نوزاد خود را به طور طبیعی به دنیا آورند، تاکید کرد: فیزیوتراپی نقشی اساسی در کاهش زایمان به شیوه سزارین دارد.به گزارش سلامت آنلاین، دکتر همایون ستوده اضافه کرد: زنان باید در دوران بارداری آمادگی های جسمانی لازم را برای زایمان راحت و آسان به دست آورند؛ تحرک کافی و همچنین نرمش عضلات کف لگن از موضوعاتی است که در این زمینه نقش بسیار مهم دارد.
وی اظهار کرد: اگر فیزیوتراپ بعد از زایمان بخصوص سزارین در تحرک بدنی صحیح زنان دخالت کند و نوع راه رفتن صحیح و وضعیت های ضد درد را به آنان آموزش دهد، آسیبی به ستون فقرات این افراد وارد نمی شود.
او گفت: در کشور ما کارهای درمانی به صورت تیمی انجام نمی شود و برخی از متخصصان زنان آگاهی لازم را ندارند که فیزیوتراپیست چگونه می تواند همکار بسیار موثری برای آنان باشد تا با ارائه خدمات تیمی مناسب، زنان زایمانی آسان، راحت و بدون آسیب داشته باشند.
متخصص فیزیوتراپی ادامه داد: در برخی از کشورهای پیشرفته مانند انگلیس و آلمان دوره های آموزشی رایگان فیزیوتراپی برای زنان باردار برگزار می شود که آنان با کمترین مشکل، نوزاد سالم با زایمان طبیعی بدنیا آورند.
وی بیان کرد: بزرگ شدن شکم زنان در حین بارداری ممکن است سبب ایجاد اختلالاتی در ستون فقرات شود. این اختلالات بعدها می تواند به صورت دردهای ستوان فقرات یا اندام های تحتانی بروز پیدا کند که با فیزیوتراپی می توان از بروز آن جلوگیری کرد.
ستوده بر آمادگی جسمانی زنان در قبل از زایمان، حین باداری، زایمان و پس از آن تاکید کرد و گفت: اغلب زنان ایرانی پس از چند زایمان دچار افتادگی بخش تحتانی شکم می شوند. عضلات شکم در این وضعیت رها می شود و در نتیجه وزن احشا، سبب بزرگ شدن بخش تحتانی شکم می شود اما با آموزش های مناسب از بروز این عارضه می توان جلوگیری کرد.
کاهش سزارین یکی از مباحث مهم حوزه سلامت است و مسئولان وزارت بهداشت پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت در صدد افزایش زایمان طبیعی در کشور هستند. (ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.