چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴

شاخص پوسیدگی دندان در کشور افزایش یافت

لزوم توجه بیشتر بیمه‌ها به خدمات بهداشتی و درمانی دهان و دندان

دندانپزشکی

سلامت آنلاین- رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به این‌که در سال ۹۱ شاخص MFT حدود ۵/۳ بوده و اکنون به ۵/۸ رسیده است، این روند را نشاندهنده ضرورت توجه بیشتر به حوزه سلامت دهان و دندان دانست و اظهار امیدواری کرد بیمه‌ها در این عرصه وارد شوند و خدمات مطلوبتری ارائه کنند.به گزارش سلامت آنلاین، DMFT مهمترین شاخص پوسیدگی دندان است؛ D ابتدای کلمه DECAY به معنای پوسیده، M ابتدای کلمه‌ MISSING به معنای افتاده یا کشیده شده، F ابتدای کلمه FILLING به معنای پر شده و T ابتدای کلمه‌ TEETH به معنای دندان‌ها است. این شاخص دربردارنده اطلاعات تعداد دندان ‌های پوسیده، کشیده شده و پر شده است و هر چه میزان آن کمتر باشد، بهتر و هر چه میزانش بالاتر باشد نشانه مشکلات بیشتر در خصوص دهان و دندان است.
دکتر باقر شهنی زاده در حاشیه دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران  بر لزوم توجه جدی به بهداشت دهان و دندان تاکید کرد و گفت: به نظر می رسد در کشور، آمار پوسیدگی دندان از امار مربوط به پرکردن و کشیدن دندان بیشتر شده است. در افراد بزرگسال ایرانی ۲ دندان پوسیده، ۲ دندان پرشده و ۲ دندان از دست داده وجود دارد که این آمار نشان دهنده تقلیل در برخی زمینه ها و رشد در برخی دیگر از زمینه ها می باشد.
رییس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد که رفع مشکلات سلامت دهان و دندان از جمله پوسیدگی و کشیدن دندان احتیاج به عزم ملی دارد و باید از توان همه بخش ها از جمله نهادهای مردمی استفاده برد.
وی اظهار کرد: در طول ۲۰ سال گذشته طرح های مختلفی در این زمینه اجرا شده که نتوانسته به راه حل اصلی برسد و این معضل را برطرف کند. از این رو لازم است در طرح تحول سلامت، بیمارانی که ضریب بالای پوسیدگی دندان بالا دارند، در اولویت قرار گیرند تا مردم از این معضل رهایی پیدا کنند.
او فقر تغذیه و بهداشت، و همچنین تامین هزینه های درمانی را از چالش های اصلی درمان دندان اعلام کرد و گفت: هزینه های درمانی در کشور ما نسبت به خیلی از کشورها پایین تر است اما مردم از لحاظ قدرت اقتصادی توانایی پوشش خدمات این حوزه را ندارند. آنها بخش اعظمی از هزینه های دندانپزشکی را از جیب خود پرداخت می کنند و از این رو، امیدوارم بیمه ها فعال تر وارد این عرصه شوند تا مردم از خدمات مطلوب تری بهره ببرند.
دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن پزشکان عمومی ایران با حضور جمعی از دندانپزشکان در سالن برج میلاد آغاز به کار کرده و تا ۲۲ دی ماه ادامه دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.