چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴

وقوع پدیده نجومی «ماه نو»

پدیده نجومی ماه نو آسمان کره ماه سحرگاه صبح

سلامت آنلاین- کارشناس نجوم از رویداد ماه نو خبر داد و گفت: سحرگاه امروز، ماه و خورشید در یک امتداد قرار گرفتند و پدیده نجومی «ماه نو» پدیدار شد.

به گزارش سلامت آنلاین، علی آزادگان با بیان اینکه ماه نو سرآغاز زمانبندی ماه قمری است، اظهار کرد: ساعت پنج و ۴۸ دقیقه سحرگاه امروز، پدیده ماه نو یا محاق اتفاق افتاد که نوید آغاز ماه جمادی الاول را می دهد.

وی افزود: ماه نو به این معنی است که خورشید و ماه طول دایره البروجی یکسانی دارند و خورشید و ماه از دید ناظر زمینی در یک امتداد قرار می گیرند.

به گفته این کارشناس نجوم، البته این در یک امتداد قرار گرفتن به معنی رخ دادن کسوف نیست، زیرا به ندرت در ماه نو، خورشید و ماه و زمین در یک خط قرار می گیرند؛ زیرا در اکثر اوقات ماه کمی بالاتر یا پایین تر از خورشید قرار می گیرد و پدیده خورشید گرفتگی رخ نمی دهد.

آزادگان گفت: در لحظه محاق، ماه تقریبا هیچ هلالی ندارد و با گذشت زمان، به تدریج از خورشید دور می شود که هلال بسیار نازکی بوجود می آید.

وی ادامه داد: به عنوان مثال با گذشت بیش از ۱۲ ساعت، وقتی غروب روز چهارشنبه فرا می رسد، شکارچیان هلال با ابزارهایشان به سراغ این هلال بسیار جوان و بسیار باریک می روند.

آزادگان اظهار کرد: محاسبات نشان می دهد این هلال برای مناطق غربی آمریکای شمالی قابل رویت خواهد بود و ما از ایران باید تا غروب روز پنجشنبه صبر کنیم تا حدود ۲۴ ساعت دیگر هم بر عمر هلال افزوده شود و بعد بتوانیم آن را مشاهده کنیم.(مهر)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.