دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳

ویروس HPV عامل اصلی بروز سرطان دهانه رحم است

سرطان دهانه رحم

سلامت آنلاین- مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ویروس HPV را عامل اصلی بروز سرطان دهانه رحم دانست و گفت:‌ زنان می‌توانند با انجام تست HPV از احتمال بروز این بیماری آگاه شوند.به گزارش سلامت آنلاین، دکتر مریم سادات حسینی در آستانه دومین کنگره بین‌المللی چالش‌های بالینی در مامایی،‌ زنان و نازایی که ۲۵ الی ۲۷ بهمن برگزار خواهد شد، درباره علت بروز سرطان دهانه رحم گفت: ویروس HPV عامل اصلی بروز سرطان دهانه رحم است. نتایج بررسی‌ها و مطالعات نشان می‌دهد در بیش از ۹۹ درصد موارد این ویروس عامل ابتلای زنان به سرطان دهانه رحم بوده است.
وی با بیان اینکه بر خلاف باور برخی افراد ابتلا به بیماری آندومتریوز ارتباطی به ابتلا به سرطان دهانه رحم ندارد، افزود: آندومتریوز یک بیماری است که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به نازایی و در حدود ۱ تا ۲ درصد از موارد موجب ابتلای زنان به سرطان تخمدان شود. بنابراین ابتلای زنان به این بیماری ارتباطی به احتمال بروز سرطان دهانه رحم ندارد.
او یادآور شد: در برخی از کشورهای پیشرفته برای تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم تست HPV از زنان گرفته می‌شود اما در برخی کشورهای دیگر هنوز تست پاپ‌اسمیر در حال انجام است در حالی که تست HPV نشان می‌دهد که بیمار در آینده در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار خواهد گرفت یا خیر و تست پاپ‌اسمیر سلول‌های پیش سرطانی را نشان می‌دهد. در کشور ما تست پاپ‌اسمیر در حال انجام است و اگر زنان خود خواهان انجام تست HPV باشند برای آنها تجویز می‌شود.
مدیر گروه زنان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه درباره اینکه آیا ضروری است در کشور ما نیز همانند سایر کشورهای پیشرفته تست HPV پیش از پاپ‌اسمیر و همزمان با آن انجام شود، گفت: یکی از مشکلات ما در این خصوص پوشش نامناسب سازمان‌های بیمه‌گر است و اینکه هنوز در کشور ما گایدلاینی برای انجام این تست وجود ندارد که اگر این گایدلاین طراحی و بیمه‌ها نیز پوشش خود را افزایش دهند می‌توان آن را برای زنان انجام داد.