چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱

عینکی هوشمند برای درمان دیابت و بیخوابی

عینک تنظیم قند خون

سلامت آنلاین- هرچند تصور اغلب ما از عینک، وسیله‌ای برای اصلاح دید است اما با پیشرفت فنآوری، اکنون عینکهای ایمن و هوشمندی ساخته شده که قابلیت درمان و یا کنترل برخی از بیماریها همچون دیابت و اصلاح اختلالاتی چون بدخوابی یا بیخوابی را دارند.به گزارش سلامت آنلاین، پیشرفت فنآوری باعث شده است که اکنون بشر بتواند با استفاده از عینکهای هوشمند برخی از بیماریها همچون بیخوابی و دیابت را کنترل یا درمان کند.
این عینکها، نور ملایم درخشانی را به سمت چشم می‌تابانند تا از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری کنند؛ البته چنین عینکی اینک در حال بررسی و آزمایش از سوی دانشمندان تا جوانب متفاوتی از اثرات آن معلوم و مشخص شود.
چنین عینکهایی در واقع بر اساس ساعت بدن کار می‌کنند که انتشار هورمونها را کنترل کرده، با میزان نور عینک تنظیم می‌شوند.
در زمینه درمان بیخوابی نیز، سلول‌های تشخیص نور در چشم موسوم به فتوریسپتر (photoreceptor)، سیگنال‌هایی به ساعت بدن در مغز ارسال می‌فرستند و بدین گونه چرخه یا ریتم خواب را تنظیم می‌کنند.
محققان دانشگاه نورث وسترن امریکا اخیراً تحقیقی انجام داده‌اند که نشان داده بر اساس حساسیت ما به کاهش انسولین در شب، ساعت بدنمان به لوزالمعده یا پانکراس دستور تولید انسولین و تنظیم قند خون را می‌دهد.
این چرخهٔ شبانه‌روزی، چنان‌که معلوم شده، با ماندن در خانه، داشتن ساعات کاری غیرمنظم یا کاهش میزان بهره‌وری از نور خورشید در زمستان می‌توانند از بین بروند.
عینکهای موسوم به Re-Timer یا «بازیابی چرخه»، ۴ لامپ کوچک از نوع ال‌ای‌دی (LED) در قسمت بالایی قابشان دارند که صبحها روشن شده، چشم کاربر را در معرض نوری قرار می‌دهند تا حساسیت به انسولین و کاهش قند خون را افزایش دهند.
این عینکها در واقع همچون قابی بدون لنز هستند و آزماش آنها روی ۳۴ بیمار مبتلا به دیابت در حال انجام است. بیماران مذکور هر صبح یک تا چهار ساعت از اینها استفاده می‌کنند و سپس سطوح قند خون در آنها اندازه‌گیری می‌شود.
برای رفع مشکلات خواب نیز از عینکهایی استفاده شده که نور سبز می‌تابانند و بخشی از مغز را تحریک می‌کنند که مسئول تنظیم چرخه خواب است.