یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اخذ عوارض سیگار در گفتگو با سلامت آنلاین:

خسارت ناشی از عوارض سیگار بر سلامتی؛ روزانه ۲۰ میلیارد تومان!

محمد حسین قربانی

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر ضرورت افزایش عوارض کالاهای آسیب رسانی چون سیگار گفت: اگر عوارض سیگار بیش از آنچه که هست، کاهش پیدا کند، ایران مضحکه دنیا خواهد شد، چون این مساله مورد تاکید سازمان بهداشت جهانی و کنوانسیون بین المللی مبارزه با مواد دخانی است.

دکتر محمدحسین قربانی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: طبق مصوبه هیات دولت مقرر بود سالانه ۱۰ درصد به مالیات سیگار افزوده شود، اما این اتفاق رخ نداد و به همین دلیل، هم اکنون روزانه هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان به درمان بیماری های ناشی از استعمال دخانیات به کشور تحمیل شود. 

وی با انتقاد از بی اعتنایی مسئولان کشور به کاهش مالیات سیگار اظهار کرد: ایران جز کنوانسیون مبارزه با مواد دخانی است و طبعا طبق اصول این کنوانسیون باید حرکت کند که متاسفانه این روند اجرایی نشد و هم اکنون یکی از بزرگترین ایراداتی که سازمان های بین المللی مبارزه با مواد دخانی و این کنوانسیون به ایران وارد می کنند، این است که عوارض دخانیات در ایران بسیار پایین است و مبارزه قابل توجهی نیز با آن صورت نمی گیرد.

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس تاکید کرد: امیدواریم عوارض مواد دخانی بیش از این کاهش پیدا نکند و لابیگری در این زمینه صورت نگیرد، چرا که عوارض و آسیب آن دامنگیر جامعه خواهد شد.

وی تاکید کرد: زمزمه های کاهش عوارض سیگار در ایران در حالی به گوش می رسد که در کشورهای توسعه یافته، تمهیدات خاصی برای کاهش مصرف مواد دخانی در نظرگرفته شده است. در استرالیا که پاکت های سیگار آن به «ترسناک ترین سیگارهای جهان» معروف هستند، قیمت سیگار رو به افزایش است تا جایی که گفته می شود قیمت یک پاکت سیگار تا چهار سال دیگر به ۴۰ دلار افزایش پیدا کند.

سایر کشورها نیز محدودیت هایی برای کاهش بیماری و هزینه های بهداشت و درمان قائل شده اند؛ بگونه ای که ورود و خروج مواد دخانی به کانادا ممنوع است و در صورتی که مسافری با پاکت سیگار وارد فرودگاه کانادا شود، موظف است آن را در سطل زباله بیندازد و سپس وارد خاک این کشور شود.