دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵

رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران در گفتگو با سلامت آنلاین تشریح کرد:

علل افزایش سرطان پستان در میان خانم‌های ایرانی

تومور غده سرطانی سلول سرطان پستان

سلامت آنلاین- رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران با اشاره به اینکه میزان ابتلا به سرطان پستان در میان زنان ایرانی افزایش پیدا کرده است، از آمار ابتلای ۱۰ هزار نفر در سال به این سرطان در ایران خبر داد و گفت: استرس، سن، زمینه ژنتیکی، تغذیه نامناسب و مصرف روغن های اشباع، استفاده از داروهای هورمونی و مصرف کم سبزی ها و میوه های تازه، تاثیر بسزایی در ابتلای افراد به سرطان پستان دارد.

دکتر محمدرضا قوام نصیری در گفتگو با سلامت آنلاین در خصوص سن ابتلا به سرطان پستان افزود: متاسفانه ایرانی ها در زمینه ابتلا به سرطان پستان ۱۰ سال جلوتر از اروپایی ها و آمریکایی ها هستند. یعنی اگر آن ها در سنین ۵۰ تا ۵۵ سالگی درگیر این بیماری می شوند، ایرانی ها در سنین ۴۰ تا ۴۵ سالگی به سرطان پستان مبتلا می شوند.

وی ادامه داد: علائم سرطان پستان بسته به این که در چه سطحی قرار دارد، متفاوت است. در مراحل ابتدایی، وجود توده در قسمتی از پستان یکی از مهمترین علائمی است که بسته به تشخیص پزشک می تواند منجر به تشخیص سرطان پستان در بیمار شود. در مراحل پیشرفته، بیماری خود را با بزرگ شدن توده و ترشحات خونی از پستان نشان می دهد  و در مرحله پیشرفته تر نیز بیماری از طریق خون وارد اعضای مختلف بدن نظیر ریه، مغز و استخوان ها می شود.

رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران در خصوص درمان سرطان پستان اظهار کرد: هرچه بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به همان میزان، درمان ساده تر بوده و هزینه اقتصادی کمتری به خانواده تحمیل خواهد شد. اگر توده ایجاد شده قبل از زمان یائسگی و بخصوص کمتر از ۴۰ سالگی باشد، شیمی درمانی مهمترین راهکار است ، اما اگر فرد پس از سن یائسگی درگیر سرطان پستان شود، نیاز چندانی به شیمی درمانی ندارد و با هورمون درمانی، درمان می شود.

قوام نصیری به افراد توصیه کرد تا از استرس و مصرف غذاهای سرخ کرده با حرارت بالا خودداری کرده و انجام ورزش روزانه ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و همچنین مصرف میوه و سبزی تازه را در برنامه خود بگنجانند.