چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷

پرقدرت‌ترین موشک فضایی، یک خودرو را به مدار مریخ برد! +تصاویر

پرتاب موشک فضایی فالکون هوی

سلامت آنلاین- در حالی که شرکت صنایع هوافضای «اسپیس ایکس» در امریکا مقدمات پرتاب پرقدرت‌ترین موشک فضایی جهان به نام «فالکون هوی» را برگزار می‌کرد، بسیاری از مردم جهان حتی در سوی دیگر دنیا شب را بیدار ماندند تا شاهد مراحل پرتاب موشکی باشند که خودروی شخصی مدیر عامل این شرکت را در مدار قرار می‌دهد.به گزارش سلامت آنلاین، فالکون هوی که ۲۷ موتور پرقدرت آن را از دیگر موشکهای فضایی متمایز کرده، از پایگاهی در ایالت فلوریدای امریکا به سوی مریخ پرتاب شد که چهار دهه پیش، از همین سکوی پرتاب برای سفر بشر به ماه استفاده شده بود.
دو بوستر یا تقویت‌کننده جانبی این موشک لحظاتی دو دقیقه بعد از پرتاب از موشک جدا شدند و در مکانهای ازپیش‌مشخص‌شده در زمین فرود آمدند و سومین بوستر قرار است در پلتفرمی دریایی به زمین مراجعت کند.

این موشک، خودروی شخصی مدل تسلا-رودستر متعلق به ایلان ماسک،  مدیر عامل اسپیس ایکس را همراه خود برده است تا آن را در مداری نزدیک کره مریخ قرار دهد. ماسک گفته است دلیل ارسال این خودرو فقط از علاقه شخصی وی سرچشمه می‌گرفته چراکه دوست داشته یک دستگاه خودرو در فضا سرگردان شود، شاید میلیونها سال بعد بتوان آن را یافت و خبرش را اعلام کرد!
در عین حال که پرتاب این موشک یکی از گامهای موثر برای سفر احتمالی بشر به مریخ در آینده تلقی شده و از همین جهت نیز پراهمیت دانسته می‌شود، همراهی خودروی مدیر عامل واکنشهای مثبت و منفی نیز به دنبال داشته است. بسیاری معتقدند که صاحب این شرکت فضایی با این کار خود زباله‌ای ناکارآمد را به فضا اضافه کرده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)