چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین انتقاد کرد:

سود سرشار کارخانه‌های تولید دخانیات؛ مالیات سیگار در ایران شوخی است

مرتضی خاتمی نماینده ماهنشان

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به سود سرشار کارخانه‌های تولید دخانیات تاکید کرد: مالیات سیگار در ایران، بسیار پایین و در حد شوخی است، در حالی که باید دولت و مجلس برای افزایش مالیات سیگار، تصمیمی جدی بگیرند.

دکتر مرتضی خاتمی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: بحث افزایش مالیات سیگار یکی از مواردی است که در کشور به فراموشی سپرده شده است، در حالی که با توجه به عوارض متعدد جسمی ایجاد شده در اثر مصرف سیگار، باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم.

این نماینده مجلس یادآور شد: با افزایش مالیات سیگار، علاوه بر اینکه درآمد دولت افزایش پیدا می‌کند، از آمار مصرف سیگار نیز کاسته می‌شود.

وی با اشاره به تجربیات موفق اغلب کشورها در زمینه افزایش مالیات سیگار اظهار کرد: کشور ترکیه در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ و با افزایش ۷۵ درصدی مالیات سیگار موفق شد میزان درآمد دولت را افزایش دهد و به موازات آن از میزان مصرف سیگار بکاهد. در عین حال کشورهایی نظیر مصر و برزیل نیز چنین تجربیاتی داشته اند. بنابراین چرا نباید از تجربه های موفق آنان در زمینه مالیات سیگار بهره ببریم.

نماینده ماه نشان، ایجرود، دهستان های بوغداکندی و قلتوق در مجلس انتقاد کرد: سابق بر این هفت کارخانه تولید سیگار در کشور فعالیت می کردند، اما در یک بازه زمانی کوتاه این رقم به ۱۷ کارخانه افزایش پیدا کرد. سوال اینجاست که چرا نباید بجای کارخانه تولید سیگار، مثلا کارخانه خودروسازی ساخته شود تا کارگران حوزه تولید دخانیات در این کارخانه های جدید کار کنند؟

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به گفته های برخی نمایندگان مجلس که افزایش مالیات سیگار را مساوی با بیکاری عده ای از فعالان این بخش می دانند، بیان کرد: طبق برنامه مقرر است سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل ایجاد شود و بر همین اساس چرا باید نگران کاهش ۱۰ هزار شغل باشیم؛ آن هم در شرایطی  که می توان با درآمد افزایش مالیات سیگار، اشتغال مولد برای این افراد ایجاد کرد .

وی هشدار داد: مصرف میلیاردها نخ سیگار در کشور و ابتلا به بیماری های نظیر سرطان ریه و درمان آن هزینه بسیار سنگینی به نظام سلامت تحمیل می کند. 

خاتمی ابراز امیدواری کرد تا با ایجاد یک هم افزایی بتوان مالیات مطلوبی برای سیگار تعیین کرد تا عوارض مرگبار آن، کمتر دامنگیر جامعه شود.