دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷

عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

قیمت پایین سیگار، سلامت جوانان را دچار بحران کرده است

محمد باسط درازهی

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از از ارزان‌قیمت بودن سیگار در ایران گفت: ایران یکی از کشورهایی است که سیگار با قیمت نازلی در اختیار مردم قرار می گیرد و این روند، سلامت جامعه بویژه جوانان را بطور جدی دچار بحران کرده است.

محمدباسط درازهی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در شرایطی سیگار در ایران با قیمت ارزان عرضه می شود که بسیاری از کشورها با افزایش قیمت آن، علاوه بر این که سطح درآمد دولت را افزایش داده اند، باعث کاهش میزان مصرف سیگار نیز شده اند.

وی با بیان این که یکی از منابع درآمد دولت ها، دریافت مالیات است، اظهار کرد: یکی از روش هایی که دولت می تواند کسب درآمد کند، افزایش مالیات است. در صورتی که میزان مالیات سیگار و مواد دخانی افزایش پیدا کند، لزومی ندارد قیمت انواع حامل های انرژی و نان افزایش پیدا کند.

نماینده سراوان در مجلس بیان کرد: با توجه به بیماری های ناشی از مصرف سیگار،  کاهش سن مصرف سیگار و تحمیل هزینه چند برابری به نظام سلامت برای درمان، معتقدم مالیات سیگار باید افزایش پیدا کند که در همین رابطه با سایر همکاران در مجلس نیز گفت و گو کرده و سعی کردم آن ها را متقاعد کنم که حوزه سلامت یکی از مهمترین اولویت های مهم کشور است و با افزایش مالیات سیگار، گام موثری در ارتقای سلامت جامعه برخواهیم داشت.