سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱

زندگی ساکنان زمین در خطر: روند بالا آمدن آب اقیانوس‌ها سرعت گرفت

آبگرفتگی ساختمان بالا آمدن آب اقیانوسها

سلامت آنلاین- نتایج حاصل از پژوهش دانشمندان دانشگاه «کلرادو» آمریکا نشان می‌دهد، بالا آمدن آب اقیانوس‌ها چنان سرعت گرفته که در پایان قرن کنونی (۲۱۰۰ میلادی) ممکن است سطح آب اقیانوسها، ۶۵ سانتی‌متر بالا بیاید.به گزارش سلامت آنلاین، خبرگزاری فرانسه نوشت: براساس پژوهش صورت گرفته، در دانشگاه «کلرادو» آمریکا، سطح اقیانوس ها سالانه سه میلی متر بالا می آید که پیش بینی می شود این میزان در سال ۲۱۰۰ میلادی، ده ها میلیمتر افزایش یابد.
این پژوهش که براساس اطلاعات جمع آوری شده از ماهواره ها در طول ۲۵ سال صورت گرفته است، با گزارش کارشناسان آب و هوایی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۴ مطابقت دارد.
«استیو نیریم» استاد مهندسی هوایی دانشگاه کلرادو آمریکا مسئول اصلی این پژوهش گفت: افزایش روند بالاآمدن آب اقیانوس ها ناشی از آب شدن یخچال های گرینلند و قطب جنوب است و این امر می تواند موجب افزایش سطح آب اقیانوس ها در سال ۲۱۰۰ شود.
وی با تاکید بر این که با افزایش روند بالا آمدن سالانه سطح آب دریاها، این میزان در پایان قرن جاری میلادی بیش از ۶۰ سانتی متر بالا خواهد آمد، افزود: این برآوردها هشدار دهنده است.
آب شدن یخچال های قطب شمال و جنوب و افزایش گازهای گل خانه ای که از عوامل اصلی تغییرات آب و هوایی به شمار می رود، موجب افزایش ارتفاع سطح آب های دریاها و اقیانوس ها شده است و می تواند شهرهای کم ارتفاع ساحلی را به زیر آب برد.
از سوی دیگر با گرم شدن کره زمین، بسیاری از یخچال های موجود در این سیاره از بین خواهد رفت، براساس گزارش یونسکو، از مجموع ۱۵۰ یخچال طبیعی در اواسط قرن نوزدهم، این تعداد در سال ۲۰۱۰ به ۲۴ عدد کاهش یافت و پیش بینی می شود تا ۱۲ سال آینده، یخچالی در کره زمین باقی نماند. (ایرنا)