چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین تاکید کرد:

ضرورت انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان در مناطق محروم

بهروز بنیادی

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به ابلاغیه معاونت درمان وزارت بهداشت مبنی بر انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان در مناطق محروم و اعتراض رادیولوژیست‌ها به این مساله گفت: با توجه به کمبود رادیولوژیست در کشور، انجام سونوگرافی‌های اورژانسی توسط متخصصان زنان در مناطق محروم که از قبل آموزش‌ و مدرک معتبر علمی دریافت کرده باشند، یک ضرورت است.

دکتر بهروز بنیادی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: تمام شهرها و استان های کشور، متخصص رادیولوژیست ندارد و به نحوی باید کمبود آن را جبران کرد. بطور مثال در شهر ۵۰ هزار نفری خلیل آباد حتی یک متخصص رادیولوژیست هم وجود ندارد و شهر ۷۰ هزارنفری بردسکن نیز تنها یک رادیولوژیست و یک متخصص زنان و زایمان در اختیار دارد که به هیچوجه کافی نیست.

وی با بیان این که پزشکان نمی توانند به طور دائم در محل خدمت خود حضور داشته باشند، اظهار کرد: به هرحال پزشک نیز انسان است و به مرخصی و دیدار خانواده اش نیاز دارد. در مواردی که رادیولوژیست به مرخصی می رود یا به دلیل کمبود در منطقه حضور ندارد، باید پزشکی مانند متخصص زنان باشد که بتواند اقدامات پزشکی وی را در مواقع ضرور بخصوص در مورد زنان و زنان باردار انجام دهد. 

نماینده کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس بیان کرد: این که جامعه رادیولوژیست ها اعلام می کنند که هیچ پزشکی جز رادیولوژیست نمی تواند سونوگرافی انجام دهد، پیشنهادمان این است که با وزارت بهداشت و نظام پزشکی جلسه ای برگزار و اعلام کنند که به طور مثال با دو هزار رادیولوژیستی که در اختیار دارند، کمبود کشور را جبران می کنند، بشرط این که در پرداختی ها تاخیر وجود نداشته باشد. 

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: راهکار دوم نیز این است، تا زمانی که تعداد متخصصان رادیولوژیست در کشور به حد کفایت برسد، متخصصان زنان و زایمان با فراگرفتن آموزش های لازم اقدامات تشخیصی سونوگرافی را در موارد ضرور انجام دهند.