شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲

دختربچه‌ای که قلبش بیرون از بدن می‌تپد، همچنان به زندگی لبخند می‌زند+ عکس

دختری که قلبش بیرون سینه می تپد

سلامت آنلاین- دختر بچه دو ساله ای که قلب، کبد و روده هایش از بدو تولد بیرون از بدن تشکیل شده بود و پزشکان فقط ده درصد احتمال زنده ماندن برای او پیش‌بینیی می کردند، به صورت معجزه‌آسایی زنده مانده و در آستانه سه سالگی است.

به گزارش سلامت آنلاین، کیران ویتز، که ماه آینده  یعنی ۱۱ مارس سه ساله خواهد شد، مبتلا به نوعی بیماری نادر به نام اکتوپیا کوردیس(بیرون زدگی اندام های داخلی بدن) است. این بیماری مادرزادی بوده و بسیار نادر است به طوری که در هر یک میلیون تولد ممکن است بین ۵ تا ۸ درصد رخ دهد.
کیران، تنها دقایقی پس از تولد به دلیل شرایط خاص، تحت یک عمل جراحی سنگین جهت قرار دادن قلب، کبد و روده ها در داخل بدن قرار گرفت ولی با این وجود پزشکان هیچ گونه امیدی به زنده ماندن او نداشتند. اما او به صورت معجزه آسایی مقاومت کرد، با بیماری جنگید و در آستانه ورود به سه سالگی است.
 والدین کیران، کیتلین و برایان ویتز، اهل ویلیستون در شمال داکوتا، فرزندشان را دختری سرسخت و مقاوم می دانند که مانند سایر همسالانش بسیار شاداب و سرزنده است، عاشق آب بازی بوده و بسیار باهوش است به طوری که در این سن تمامی حروف الفبا را آموخته است. اما به دلیل اینکه بیشتر زندگی خود را با استفاده از دستگاه هوارسان تنفس کرده و نیز به دلیل ضعف ماهیچه ای ناشی از عدم حرکت، نسبت به همسالان خود دچار تاخیر رشد است. با این وجود والدینش معتقدند که شاهد پیشرفت هر روزه او هستند.
پزشکان، با انجام سونوگرافی سه بعدی در هفته بیستم بارداری متوجه وجود شرایط غیرمعمول و شکل گیری اندام های اصلی قلب، کبد و روده ها خارج از بدن جنین شده بودند و مادر را جهت بررسی سایر ناهنجاری های جنینی مانند سندروم داون تحت مراقبتهای پزشکی و آزمایشات ژنتیکی وغربالگری قرار دادند. پس از اطمینان از اینکه جنین ناهنجاری دیگری ندارد و ممکن است پس از تولد با انجام عمل جراحی به منظور بازگردانی اندام ها به داخل بدن زنده بماند، سرانجام نوزاد در 36 هفتگی تحت نظر تیمی مجرب شامل 60 پزشک و پرستار متخصص، با عمل سزارین به دنیا آمد.
نوزاد بلافاصله پس از تولد تحت یک عمل جراحی 5 ساعته برای انتقال اندامها به درون بدن قرار گرفت و تا 4 ماهگی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری بود و سرانجام در شش ماهگی از بیمارستان مرخص شد و توانست به خانه برود.

 


 حدود یک سال و نیم است که زندگی کیران تحت مراقبتهای درمانی پزشکان و خانواده، اندکی به حالت عادی بازگشته و از ماه جون سال گذشته قادر است خودش به تنهایی و بدون استفاده از لوله تنفسی، نفس بکشد و از آن موقع شروع به راه رفتن و حرف زدن کرده است. اگرچه تکامل مهارتهای کلامی و حرکتی او نسبت به همسالانش تاخیر دارد اما رو به پیشرفت است.
اکنون کیران از طریق لوله تراکئوتومی تغذیه می شود اما این ناشی از عدم توانایی او در غذا خوردن نیست بلکه چون مدت زیادی  از این طریق تغذیه شده است این مهارت را کسب نکرده و ممکن است سبب خفگی او شود.
کیران همچنان تحت کار درمانی است تا بتواند به تنهایی روی پاهایش بایستد و کلمات را ادا کند و نیز تحت درمانهای دارویی از جمله داروهای قلبی و داروهای افزاینده ادرار است جهت جلوگیری از جمع شدن مایعات دور قلب و در نتیجه پمپاژ موثر خون به ریه ها و سایر اندامهای بدن.
کیران یک عمل جراحی دیگر در پیش دارد و علاوه بر آن جهت اطمینان از عملکرد صحیح قلب، باید هر شش ماه یکبار تحت معاینات کامل، اکوی قلب و نوار قلبی قرار گیرد.(سلامت آنلاین/ ترجمه: ثنا حاجی خانی)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.