یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳

سلامت آنلاین گزارش می‌دهد

گام مثبت مجلس برای مقابله با دخانیات را باید به فال نیک گرفت

مجلس شورای اسلامی

سلامت آنلاین- مجلس در اقدامی ماندگار به افزایش مالیات سیگار و دریافت عوارض سیگار با احتساب قیمت خرده فروشی، رای مثبت داد تا یک گام جدی در راستای کاهش مصرف سیگار در کشور برداشته شود و نشان دهد حتی زیر فشار لابی های قدرتمند، سلامت مردم برای نمایندگانشان مهم است.

به گزارش سلامت آنلاین، اگرچه هنوز هم مالیات سیگار در ایران بسیار پایین تر از متوسط جهانی است، اما همین که برای تعیین مالیات سیگار، قیمت خرده فروشی محاسبه شده، یک اقدام تاریخی و قابل تقدیر از سوی مجلس است که امید می رود این رویه قانونی مبارزه با دخانیات، با قدرت ادامه داشته باشد.

براساس رای مجلس، از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایران ۷۵ ریال، تولید مشترک ۱۵۰ ریال، تولید داخل با نشان بین المللی ۲۵۰ ریال و وارداتی ۶۰۰ ریال به عنوان عوارض اضافه می شود. همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ مزبور را از تولیدکنندگان و واردکنندگان سیگار، دریافت و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف این قانون واریز کند.

اقدامی خوب، اما ناکافی

با وجودی که انتظار می رفت مالیات بیشتری برای سیگار در مجلس وضع شود تا میل به مصرف سیگار به طور جدی کاهش پیدا کند، اما همین اقدام اخیر مجلس برای افزایش محدود مالیات سیگار را هم باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که مجلس در گام های بعدی، به افزایش منطقی مالیات سیگار ادامه دهد.

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت هم به همین مساله اشاره می کند و می گوید: با توجه به اینکه در کشور ما، میزان مالیات بر دخانیات بسیار پایین است و یکی از کمترین میزان مالیات دخانیات را در بین کشورهای دنیا داریم، مصوبه مجلس مبنی بر افزایش مالیات دخانیات، اقدام بسیار مثبتی است.

این مقام مسئول در واکنش به مصوبه مجلس برای افزایش مالیات سیگار، تاکید می کند: درآمد حاصل از این مصوبه در مسیر کاهش مصرف سیگار و افزایش سطح سلامت مردم ایران هزینه می شود. وزارت بهداشت از اقدام مجلس مبنی بر افزایش مالیات سیگار و دخانیات در سطح خرده فروشی قدردانی می کند و معتقدیم که این مصوبه قطعا در مسیر بهبود و ارتقای سطح سلامت مردم ایران خواهد بود.

به گفته حریرچی، میزان کل اعتبار ناشی از افزایش مالیات سیگار محاسبه شده است و منابعی که از این ردیف بودجه ای کسب می شود، مطابق مصوبه مجلس قرار است برای کمک به آموزش و پرورش، ورزش همگانی و بهداشت و درمان مردم هزینه شود.

افزایش مالیات سیگار معادل ۲۰ درصد قیمت خرده فروشی خواهد بود و به اعتقاد حریرچی، این میزان نسبت به مالیات سیگار و دخانیات در سال جاری افزایش خوبی است. او ابراز امیدواری می کند: امیدواریم در سال های آتی نیز همین روال بسیار منطقی افزایش مالیات سیگار و دخانیات در مسیر کاهش مصرف سیگار و ارتقای سلامت مردم ادامه پیدا کند.

یک گام رو به جلو


دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نیز می گوید: در کشور ۱۰ تا ۱۲ درصد جامعه مصرف کننده سیگار هستند و سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می شود که این ارقام باید کاهش پیدا کند. بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، مالیات خرده فروشی سیگار باید ۷۰ درصد برسد، اما در ایران هنوز فاصله زیادی با این رقم داریم، این در حالیست که مالیات سیگار در ترکیه ۸۲ درصد و در پاکستان و اردن ۸۶ درصد است.

دکتر محمدرضا مسجدی در گفتگو با سلامت آنلاین با ابراز رضایتمندی نسبی از مصوبه مجلس در جهت افزایش مالیات سیگار می افزاید: وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را بکار برد تا عوارض سیگار افزایش پیدا کند ، اما به رقم مطلوب دست پیدا نکردیم با این وجود، همین که یک قدم رو به جلو برداشتیم، مثبت است، اما کافی نیست.

مافیا قدرتمند است

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در واکنش به مصوبه مجلس برای افزایش مالیات سیگار تصریح می کند: رقم‌های درنظرگرفته شده برای مالیات سیگار بسیار ناچیز است و هیچ تردیدی در این که مافیای سیگار  و رانت خواری مانع از افزایش معقول مالیات سیگار شد، وجود ندارد.

 دکتر حسینعلی شهریاری در گفتگو با سلامت آنلاین می افزاید: اعدادی که برای مالیات سیگار تعیین شده، بسیار اندک است، در حالی که اگر واقعا مجلس و دولت به سلامت مردم اهمیت می دادند، عوارض آن را باید طوری درنظر می گرفتند که مردم و بویژه نسل جوان توانایی خرید سیگار را نداشته باشند. متاسفانه این مصوبه در حالی به تصویب مجلس رسید که روز به روز به تعداد جوانان و بخصوص دختران که به سمت مصرف مواد دخانی کشیده می شوند، افزوده می شود.

فقط فرهنگ سازی جواب نمی‌دهد

۱۰درصد افراد بالای ۱۸ سال در ایران هر روز سیگار می کشند. بدتر از همه آنکه حدود ۳.۴ درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال در ایران هم مصرف سیگار دارند. به طور کلی حدود هفت میلیون سیگاری بالای ۱۵ سال در کشور داریم که ۱۰۰ هزار نفرشان نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هستند.

این آمارهای قابل تامل از مصرف سیگار، صرفا با فرهنگ سازی و آموزش عمومی کاهش پیدا نمی کند، بلکه نیاز است که در کنار فعالیت های فرهنگی، اقدامات قانونی هم برای افزایش قیمت سیگار در خرده فروشی وضع شود تا حداقل دسترسی افراد کم سن و سال به سیگار ارزان قیمت محدود شود. افزایش مالیات بر سیگار، یک تجربه جهانی موفق در مقابله با دخانیات است که ما هم می توانیم در کشور خودمان، این سیاست آزموده را اجرا کنیم.

نباید از خاطر برد که سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان فقط برای خرید سیگار در کشور دود می شود، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز برای درمان مستقیم افراد سیگاری هزینه می شود و حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز هزینه های غیر مستقیم استعمال دخانیات مانند از کار افتادگی، خروج از کار و زندگی توام با بیماری است. بنابراین سیگار هر سال حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد می کند. اگر می خواهیم که جلوی این خسارت های هنگفت گرفته شود، باید علاوه بر آموزش و فرهنگ سازی در مدارس، دانشگاه ها و سایر اماکن عمومی، در مسیری حرکت کنیم که قیمت سیگار در زمره پایین ترین قیمت اجناس خرده فروشی نباشد. پایین نگه داشتن قیمت سیگار، موافقت ضمنی با استعمال دخانیات و چراغ سبز نشان دادن به توسعه شرکت های دخانیات است؛ سیاستی که جز مرگ، ویرانی و تباه شدن نسل آینده ساز کشور، نتیجه دیگری به دنبال نخواهد داشت.(سلامت آنلاین/ هادی قانعی)