دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷

درمان مشکلات سکته مغزی با نصب حسگر روی گلو

حسگر گلو

سلامت آنلاین- وقوع سکته مغزی معمولا آثار بسیار شدیدی بر توانایی‌های روزمره انسانها می‌گذارد و از جمله توانایی افراد برای صحبت و بلع غذا را مختل می‌کند. اکنون محققان حسگری طراحی کرده‌اند که مشکلات این قبیل افراد را رفع می‌کند.به گزارش سلامت آنلاین، انگجت نوشت: امروزه از میکروفون برای حل این مشکل و کمک به تکلم افراد نجات یافته از سکته مغزی استفاده می شود. اما این میکروفون ها نمی توانند به خوبی صدای بیمار و صدای محیط اطراف را از یکدیگر تشخیص دهند و از همین رو مشکلاتی را برای بیماران ایجاد می کنند.
محققان دانشگاه نورت وسترن آمریکا برای کمک به کاهش این مشکلات حسگری را طراحی کرده اند که با نصب آن بر روی سطح بیرونی گلو می توان به درمان تدریجی مشکلات ناشی از سکته مغزی کمک کرد و به توانایی افراد برای بلع غذا و صحبت کردن به صورت عادی را به تدریج احیا کرد.
این حسگر بی سیم با ردگیری و بررسی نحوه لرزش تارهای صوتی انسان در زمان تکلم به سنجش میزان آسیب دیدگی آنها کمک می کند و پزشکان از این طریق می توانند به اطلاعات دقیقی در مورد این موضوع و زمان مناسب برای مداخله به منظور حل مشکل یادشده دست یابند.
دقت این حسگرها بیشتر از میکروفون های عادی نیست، اما استفاده از آنها راحت تر بوده و دوام و ماندگاریشان نیز بیشتر است. استفاده از موادی با خاصیت کشسانی بالا خم شدن و کش آمدن حسگرهای مذکور را تسهیل کرده و این امر موجب می شود به گلوی افراد آسیبی نرسد.
ترکیب اطلاعات این حسگر با حسگرهای دیگری که برای کنترل وضعیت قلب، عضلات و شرایط خواب بیماران مبتلا به سکته مغزی به کار می روند باعث می شود که این افراد با سرعت بیشتری به وضعیت عادی بازگردند. البته استفاده از این حسگرها هنوز در مرحله آزمایشی است. (مهر)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.