دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

اقدام خوب مجلس در افزایش مالیات سیگار؛ هنوز با معیار جهانی فاصله داریم

ایرج حریرچی نشست خبری

سلامت آنلاین- سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص افزایش مالیات و عوارض سیگار گفت: مجلس اقدام مناسبی در راستای افزایش مالیات سیگار انجام داد که برای وجهه ایران نیز بسیار خوب است، اما هنوز با معیار جهانی که تخصیص ۷۰ درصد مالیات به سیگار است، فاصله زیادی داریم.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری صبح امروز خود افزود: اقدام مجلس برای وجهه ایران بسیار خوب بود. از  ۱۹ شاخص سلامت، در ۱۵ شاخص به اهدافمان دست پیدا کرده ایم. یکی از مسائلی که در آن دچار مشکل بودیم، مالیات سیگار بود که در کشور دارای رقم پایینی بود، اما اقدام مجلس نشانه بزرگی از خرد جمعی مبنی بر مبارزه با دخانیات با افزایش مالیات است.

وی با اشاره به اعداد مصوب مالیات انواع سیگارها اظهار کرد: به سیگار تولید داخل هر نخ ۷۵ ریال، تولید مشترک ۱۵۰ ریال و برای هر نح سیگار وارداتی نیز ۶۰۰ ریال اضافه شد. مجموع مالیات تعیین شده برای سیگار با در نظرگرفتن مالیات قبلی ۲۰ درصد است که از مجلس تشکر می کنیم و امیدواریم در سال های بعد به ارقام مورد تایید جامعه جهانی دست پیدا کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مهمترین مانع برای پیشگیری از مصرف سیگار، قیمت خرده فروشی است. هدف عمده از افزایش مالیات سیگار، کاهش مصرف است که این اقدام علاوه بر این که برای بخش بهداشت و درمان صرفه جویی مالی به همراه دارد، سبب کاهش آمار بیماری های قلبی و عروقی و سرطان  نیز می شود. 

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به منابع مادی حاصل شده از مالیات سیگار بیان کرد: سال های گذشته، این درآمد بین وزارت ورزش، آموزش و پرورش و وزارت بهداشت تقسیم می شد که البته در لایحه موارد هزینه  نیز مشخص است.

ماجرای مالیات پزشکان

حریرچی در خصوص دریافت مالیات از پزشکان بیان کرد:  مجلس در مورد سطوح مختلف درآمد پزشکان مالیات وضع کرده است. گروهی از پزشکان از مالیات معاف هستند و سطوحی باید ۱۰ درصد و بخشی نیز ۳۵ درصد باید مالیات بپردازند که البته تنها بخشی از متخصصان شامل پرداخت این مالیات می شوند.

وی تاکید کرد: بخشی از پزشکان با تعرفه اقل دولتی ارائه خدمت می کنند که نرخ خدمت آن ها نسبت به پزشکانی که در بخش خصوصی فعالیت دارند، کمتر از ۲۵ درصد تعرفه است. ضمن این به پزشکان فعال در بخش دولتی که دربخش خصوصی فعالیتی ندارند، نباید فشار مضاعفی وارد کنیم. 

خصوص واریز حق بیمه درمان تامین اجتماعی به خزانه

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: ۹ بیست و هفتم حق بیمه درمان کارگران با نظارت ویژه خزانه صرف ارائه خدمات به بیمه شدگان خواهد شد. دو مشکل مهم همواره میان وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی وجود داشت که که اولا تمام ۹ بیست و هفتم در بهداشت و درمان هزینه نمی شد و دوما مبلغ لازم به موقع هزینه نمی شد و با تاخیر همراه بود و با مصوبه جدید مجلس این رقم با نظارت خزانه صرف خرید خدمت برای بیمه شدگان، کارگران و کارمندان خواهد شد. 

تعرفه پیش و پس از طرح تحول سلامت

قائم مقام وزارت بهداشت در خصوص ویزیت رده های مختلف پزشکی گفت: ویزیت برای رده های مختلف پزشکی مصوبه دولت را دارد که به این شرح است. در بخش سرپایی خصوصی ویزیت ۲۳۱۰۰ تومان، ویزیت پزشکان دندانپزشکان متخصص ۳۶۲۰۰ تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص فلوشیپ و متخصص روانپزشکی ۴۵۲۰۰ تومان و ویزیت پزشکان فوق تخصص روانپزشک ۵۱۵۰۰ تومان است که البته بیمه ها تنها تعرفه دولتی را پوشش می دهند.  

حریرچی در خصوص اعلام برخی شکایات بیان کرد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت، نظارت گسترده ای بر حوزه تعرفه وجود نداشت، اما پس از اجرای این طرح، تخلف ها نادر است و برخوردهای قانونی لازم انجام می شود. موارد متعددی داریم که تخلفی محرز شده و دستگاه های نظارتی لازم اقدامات ضروری را انجام داده اند.

کمبود رادیولوژیست در کشور

حریرچی در واکنش به انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان در نقاط محروم کشور گفت: درشش رشته شامل جراحی اعصاب ارتوپدی، رادیولوژی و... دچار کمبود و بحران هستیم و لازم است نیاز مردم را در نقاط مختلف کشور بخصوص مناطق محروم مرتفع کنیم، زیرا یک فرد روستایی نمی تواند ۱۰۰ کیلومترطی کند تا به شهری برود که دارای رادیولوژیست است. ضمن این که باید به محدودیت های فرهنگی نیز توجه کنیم. در برخی شهرها رادیولوژیست مستقر است، اما زنان و دختران به مردان متخصص رادیولوژیست مراجعه نمی کنند که این مشکل وزارت بهداشت است و باید آن را حل کنیم و بخشنامه معاونت درمان نیز در همین راستا بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص اعتراض رادیولوژیست تاکید کرد: تا جای ممکن در وزارت بهداشت تلاش می کنیم تا در مباحث بین رشته ای کمترین ورود را داشته باشیم. موضوع در جلسه شورای عالی نظام پزشکی مطرح شد که امیدواریم منتج به نتایج خوبی شود. 

تسهیل در روند پرداخت بدهی ها

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: منابع پرداخت بدهی داروخانه داران نشان دار شده است؛ اما مراحل اجرایش متفاوت است. قسمت قابل توجهی از بدهی ها پرداخت شده و در مورد ملزومات پزشکی نیز تصمیمات خوبی گرفته شده و مراحل آن در حال انجام است.

قائم مقام وزارت بهداشت در خصوص پرداخت پول به بیمه سلامت گفت: با کمک دولت و مجلس، بودجه چهار هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان تصویب شده است که اگر تخصیص هایش به موقع باشد، رقم قابل ملاحظه ای است و بخشی از مشکلات نظام سلامت را مرتفع می  کند. در سال های گذشته نیز بودجه ای به نظام سلامت تخصیص دادند که رقم پرداختی کمتر از رقم مصوب بوده است.

وی تاکید کرد: با وجود تمام مشکلات، مدیران نظام سلامت در حال ارائه خدمت هستند. برخی پزشکان، پرستاران، پیراپزشک و شرکت های دارویی بخشی از مطالبات خود را دریافت نکرده اند. در گذشته نظام سلامت اگر دچار کسری بودجه می شدند، از جیب مردم برداشت می کردند، اما پرداختی از جیب مردم خط قرمز مدیران فعلی نظام سلامت است. اگر قانون مصوب مجلس اجرایی شود و تخصیص به موقع باشد، با مشکلات کمتری مواجه خواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.