سه‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳

هشدار به دوستداران لاغر شدن سریع

کاهش وزن ناگهانی به کبد آسیب جدی می‌زند

آناتومی کبد چرب

سلامت آنلاین- یک فوق‌تخصص گوارش و کبد با تاکید بر اینکه کاهش وزن ناگهانی کبد چرب را تشدید می‌کند، گفت: حداکثر کاهش وزن نباید از سه تا چهار کیلوگرم در ماه بیشتر باشد و بیشتر از این میزان به کبد آسیب می رسد.

به گزارش سلامت آنلاین محمدجواد احسانی با بیان اینکه حدود ۷ الی ۸ درصد افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند، افزود: ورزش منظم روزانه که حداقل نیم ساعت در روز باشد مفید است‌،  پیاده‌روی باید تند باشد، طوری که فرد تعریق داشته باشد و ضربان قلب او افزایش یابد. بنابراین پیاده‌روی معمول گرچه موثر است، اما کافی نیست. 
وی تصریح کرد: برای افراد مشکوک به کبد چرب انجام یک‌سری آزمایش تجویز می‌شود مثل قند خون، چربی خون، شمارش گلبول قرمز و سفید، شمارش پلاکت و بررسی آنزیم‌های کبد. اگر قند خون بالاست، درمان می‌شود. اگر چربی خون بالا باشد قابل درمان است‌. در کسی که آنزیم‌های کبدی‌اش بالاست احتمال خطر بیشتر از زمانی است که آنزیم‌ها بالا نیست. البته اگر آنزیم‌ها نرمال است هم نباید بیماری را رها کرد، در این افراد کاهش وزن باید تدریجی و مداوم باشد. 
وی با بیان اینکه کاهش وزن ناگهانی کبد چرب را تشدید می‌کند، ادامه داد: حداکثر ۵ تا ۷ درصد کاهش وزن طی شش تا ۱۲ ماه، کبد چرب را اصلاح می‌کند. حداکثر کاهش وزن نباید از سه تا چهار کیلوگرم در ماه بیشتر باشد، چون کاهش وزن سریع را نمی‌توان حفظ کرد و اثر عکس هم دارد. در برخی افراد در شرایطی نمونه‌برداری از کبد لازم است‌. گاه نیاز به سونوگرافی احساس می‌شود.
این متخصص گوارش و کبد گفت: برای درمان کید چرب مصرف سیر، روغن گیاهی و استفاده از طب‌سنتی کمک‌کننده است؛ اما تا به حال دارویی که ۱۰۰درصد موثر باشد، شناخته نشده است.
  احسانی به عواملی که سلامت کبد را به خطر می‌اندازد، اشاره و بیان کرد: برخی بیماری‌ها که مختص خود کبد است و این عضو بدن در جریان برخی بیماری‌های عمومی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر میزان چربی‌ها یا تری‌گلیسیرید درکبد حداقل ۵درصد باشد،کبد چرب اطلاق می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین تئوری مقاومت به انسولین است، ادامه داد: وقتی سوخت و ساز چربی در کبد مختل شود، کبد چرب ایجاد می‌شود. علت مقاومت به انسولین، وزن بالا، بی‌تحرکی، تری‌گلیسیرید بالا، افزایش سایز دورکمر وکاهش اچ ـ دی ـ ال خون است.

این فوق‌تخصص گوارش و کبد با تاکید بر اینکه مقاومت به انسولین باعث می‌شود چربی‌ای که باید از خون خارج شود در کبد ذخیره شود، گفت:  به دنبال این قضیه، پدیده التهاب درکبد ایجاد می‌شود، اگر فرد درمان نشود  و به دنبال التهاب و تجمع سلول‌های التهابی فیبروز بروز می کند. اینجاست که کبد آسیب می‌بیند و نهایتا ممکن است فرد به سرطان مبتلا شود. بنابراین پرهیز از چاقی، انجام ورزش و تحرک بدنی و اصلاح شیوه زندگی به افراد توصیه می‌شود. 

این فوق‌تخصص گوارش و کبد، بهترین روش تشخیصی برای میزان آسیب کبد، را نمونه‌برداری دانست و افزود: انجام ام.آر.آی در برخی افراد که در معرض خطر پیشرفت هستند، می‌تواند جایگزین نمونه‌برداری شود.

احسانی در پاسخ به این پرسش که آیا ویتامین E در درمان کبد چرب مفید است‌، اظهارداشت: بله؛ اما شرایط خاص برای مصرف آن وجود دارد، این که نمونه‌برداری از کبد انجام شده، بیماری پیشرفته باشد و فرد نیز دیابت نداشته باشد. در این صورت فقط با تجویز پزشک باید مصرف شود.(شبکه رادیویی سلامت)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.