دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸

قائم مقام وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران تاکید کرد:

بسیج نیروهای امدادی و اورژانس در حوالی نقطه سقوط هواپیما

ایرج حریرچی

سلامت آنلاین- قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به سقوط هواپیمای تهران- یاسوج و حضور تعدادی پزشک، پرستار و دانشجوی پزشکی در حوالی منطقه مسیرم گفت: ۴۰ آمبولانس، نیروهای امدادگر و یک اتوبوس آمبولانس با کلیه تجهیزات لازم در یاسوج مستقر شده است.

به گزارش سلامت آنلاین دکتر ایرج حریرچی در مورد اسامی افراد کشته شده از جامعه پزشکی در حادثه سقوط هواپیما افزود: دکتر شاپور یاری پور به همراه همسر و فرزند، فاطمه دالوندی دانشجوی رشته پزشکی، مژگان نظری دانشجوی دکترای فیزیولوژی، دکتر کردی دکترای روانشناسی، سکینه کاظمی پرستار بیمارستان امام سحاد و دانشجوی کارشناس ارشد پرستاری، دکتر علیرضا جامعی  دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران و نرگس خوبانی همسر دکتر عبدالهادی دانشی جراح مغز و اعصاب به همراه فرزندانش ایلیا و طاها دانشی از مسافران این پرواز بودند.

اهدای خون را در زمستان فراموش نکنید

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به کاهش حضور اهداکنندگان خون گفت: با توجه به وضعیت نامساعد جوی و ترافیک، میزان حضور افراد و بخصوص ساکنان شهرهای بزرگ مانند تهران برای اهدای خون کمتر شده است که از همین جا درخواست می کنیم تا اهداکنندگان عزیز کمافی السابق به اهدای خون بپردازند، زیرا بیماران نیازمند به خون نمی توانند منتظر مرتفع شدن ترافیک و مشکلات جوی باشند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: برخی از بیماری ها که تعداد آن ها شاید چند ده یا چند صد نفر باشد، هزینه دارویی بسیار سنگینی دارند که گاهی به ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان می رسد و شاید تا ۱۷، ۱۸ یا تا ۲۲ سالگی عمر کرده و پس از آن فوت می کنند. بسیاری از کمپانی های خارجی حاضر در کشور داروهایی تبلیغ می کنند که اغلب مربوط به بیماری های صعب العلاج است و تاثیر بالینی چندان موثری برای درمان این بیماری ها ندارند یا اگر دارند در حد متوسط است و  بسیاری از این شرکت ها عامل ایجاد هیجان در کشور هستند. دولت ها، بیمه ها، وزارت بهداشت ها و وزارت رفاه ها، هیچ پولی از جیب خود هزینه نمی کنند و هر پولی که هزینه می شود، از جیب ملت است. با این تفاسیر اگر در چنین مواردی پول هزینه شود، ممکن است در موارد حساس، منابع مالی در اختیار نداشته باشیم. 

وی ادامه داد: اغلب داروهای گران قیمت خارجی با توان دانشمندان داخلی تولید می شود. با اجرای طرح ژنریک، تمام داروهای اساسی مورد نیاز کشور تولید می شود که اگر این اتفاق نمی افتاد، اکنون میزان واردات دارو به ایران، چند ده برابر سایر کشورها بود. پیش از اجرای طرح تحول سلامت، متوسط قیمت داروهای وارداتی نسبت به کشورهای مشابه به شکل چشمگیری زیاد بود و در نتیجه قیمت آن را باید کاهش می دادیم.

قائم مقام وزارت بهداشت تاکید کرد: طبق قانون مکلف هستیم داروی ژنریک و تولید داخل را مصرف کنیم و قیمت گذاری داروهای وارداتی نیز بر اساس قیمت گذاری بین المللی خواهد بود تا هم بتوانیم سود لازم را تامین کنینم و هم بتوانیم مصرف دارو را در حد معقول نگه داریم.

تعرفه رشته های پزشکی

حریرچی بیان کرد: در شش ماه اول سال ۹۳ رشد تعرفه پزشکی صفر، در ۹۴ صفر و در سال های ۹۵ و ۹۶ افزایش تعرفه در حد سه الی هشت درصد بوده است در نیمه دوم سال ۹۳ افزایش قابل توجه داشتیم. یعنی تفاوت افزایش  مجموع تعرفه در چهار سال اخیر با متوسط افزایش تعرفه در ۱۰ سال گذشته در حد یکی دو درصد بوده است. در سال های قبل از طرح تحول سلامت، میزان تعرفه روی کاغذ تعیین می شد، اما کسانی هم بودند که خارج از سیستم تعرفه را تعیین می کردند، اما هم اکنون تعرفه ها تفاوت چندانی نکرده و حتی عقب افتادگی هایی نیز داشته، اما دریافت های غیرقانونی در بخش بستری حذف شده است.

قائم مقام وزارت بهداشت درباره بیماری های عفونی در مناطق زلزله زده بیان کرد: با توجه به این که میزان خدمت رسانی را افزایش داده ایم، مورد غیرعادی در مناطق زلزله زده مشاهده نشده است. بطور مثالاتفاق و بیماری رخ داده و امداد رسانی انجام می شود، اما به این معنی نیست که در ان منطقه بیماری رخ نخواهد داد. اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده بگونه ای بود که همکاران سازمان بهداشت جهانی و مسئول اورژانس آلمان شگفت زده شده بودند که در این بازه زمانی کوتاه چطور شرایط کنترل شده است.

تخصیص مالیات به شکر

حریرچی تاکید کرد: علاوه بر سیگار، شکر نیز یکی از مواد مصرفی است که بسیار خطرناکتر از چربی است. این که برای شکر مالیات نیز در نظرگرفته شود، مطلوب است، اما با توجه به این که در سبد غذایی مردم است و تنها از حوزه سلامت نمی توان مالیات وضع کرد، باید فکری برای جایگزین کردن شکر شود. مصرف مواد شیرین در ایران در مقایسه با کشورهای مشابه زیاد است.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص خرید بالگردهای دید در شب بیان کرد: پیگیر این مساله هستیم، اما جزئیاتش را از سرپرست اورژانس کشور سوال کنید. آنچه مسلم است این است که وزارت بهداشت به بالگردهای دید در شب و انتقال بیمار نیاز مبرم دارد، زیرا برخی بالگردهای موجود، مناسب انتقال و مداوای بیمار نیست که بخشی از بالگردهای جدید خریداری شده و بخشی نیز در حال ورود به کشور است. 

وی با اشاره به این که در شورای اخیر سلامت و امنیت مواد غذایی، تصمیمات خوبی در مورد  فروشگاه های غیرمجاز عرضه کننده سموم و کودشیمیایی و شناسنامه دار کردن آن ها اتخاذ شده است، گفت: آن چیزی که در مورد سموم و کودها وجود دارد، ایده آل ما نیست، اما حرکت هایی که از دو سال پیش صورت گرفته، بسیار امیدوار کننده است. در آذرماه سال ۹۶ جلسه ای تشکیل شد که مفاد آن به این شرح است: به منظور کاهش آلاینده ها و باقیمانده سموم در محصولات کشاروی، وزارت جهاد موظف است با همکاری وزارت بهداشت نسبت به اجرای طرح راهبردی ارتقای سلامت هشت محصول کشاورزی به عنوان برنامه ملی مشترک طی یک دوره چهار ساله اقدام کنند و گزارش پیشرفت آن هر سه ماه یک بار به دبیرخانه شورا ارسال شود.

هفته سلامت مردان 

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به هفته سلامت مردان که از یکم اسفندماه آغاز می شود، گفت: سه درصد مردان هیچ عامل خطری در زندگی شان ندارند. نیمی از مردان دچار چاقی و اضافه وزن هستند، اما چاقی شکمی در مردان بیش از زنان مشاهده می شود. ۸۹ درصد مردان از الگوی مناسب تغذیه ای برخوردار نبوده و پنج بار مصرف میوه و سبزی در روز ندارند. ۳۱ درصد مردان فعالیت بدنی مناسب ندارند، ۲۰ درصد روزانه سیگار می کشند، ۱۳ درصد قند خون بالایی دارند و ۲۵ درصد هم کلسترول خون شان بیش از حد مجاز است.

قائم مقام وزارت بهداشت بیان کرد: مردان دو برابر زنان در حوادث رانندگی فوت می کنند. ۹۰ درصد مرگ و میر مردان ناشی از جنگ و نزاع است و ۵۰ تا ۷۰ سالگی احتمال مرگ زنان ۳۰ درصد و در مردان ۴۰ درصد است. همچنین ۹۵ درصد حوادث شغلی منجر به مرگ در مردان است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به آمار مرگ ناشی از استعمال دخانیات گفت: مردان سه برابر زنان در اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند. در عین حال، سوختگی مردان در اثر برق گرفتگی هفت برابر و غرق شدگی  شش برابر زنان است. همچنین مسمومیت در اثر منواکسید کربن در مردان سه برابر زنان است و مردان کمتر به سلامت خود اهمیت می دهند و به پزشک مراجعه می کنند. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.