سه‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷

سلامت آنلاین از ضعف اطلاع رسانی و تعدد منابع خبری در بحران گزارش می‌دهد

آوار اخبار متناقض بر سر بازماندگان؛ چرا سخنگوی مدیریت بحران نداریم؟

جستجو برای پیدا کردن لاشه هواپیما

سلامت آنلاین- در شرایطی که هنوز زخم پرپر شدن مسافران پرواز تهران-یاسوج، تازه است و خانواده این مسافران در شوک پس از حادثه، به سر می برند، اطلاع رسانی های مخدوش و متناقض از سرنوشت لاشه این هواپیما باعث شده است که هر بار داغ این خانواده ها تازه شود و با روان آنها بازی شود.

به گزارش سلامت آنلاین، شرط اول مدیریت بحران، کنترل اوضاع و اطلاع رسانی دقیق به مردم است تا آرامش به افکار عمومی بازگردد و مردم به این اطمینان برسند که یک نهاد بالادستی متخصص و مجرب، مدیریت بحران را در دست گرفته، اما در سانحه هوایی که برای پرواز شرکت هواپیمایی آسمان رخ داده است، اصلا چنین سیاست روشن و شفافی نمی بینیم.

در جریان اطلاع رسانی پس از این حادثه شاهد هستیم که افراد مختلفی در لباس ها و مسئولیت های مختلف، درباره پیدا شدن لاشه هواپیمای سقوط کرده اظهار نظر می کنند. جریان اطلاع رسانی های متناقض موجب شد که حتی یکی از خبرگزاری های رسمی کشور هم به اشتباه از پیدا شدن لاشه هواپیما خبر داد که این خبر کذب با سرعت زیادی هم در رسانه های مختلف بازتاب یافت؛ بدون آنکه رسانه های مختلف تلاش کنند از صحت و سقم این خبر مطمئن شوند.

نحوه اطلاع رسانی درباره حادثه سقوط این هواپیما به گونه ای شده است که دیگر نمی توان حتی به اظهارنظرهای رسمی هم اعتماد کرد و در این بین، جدای از آنکه اعتماد مردم به اخبار رسانه ها کاهش پیدا می کند، خانواده های داغدار قربانیان پرواز تهران- یاسوج نیز بیش از دیگران از این اطلاع رسانی های ناقص، ضربه روحی می خورند. در حالی که خیلی از این خانواده ها هنوز کورسوی امیدی دارند که شاید عزیزان آنها در این پرواز، زنده مانده باشند، اما انتشار گسترده اخبار متناقض درباره سرنوشت هواپیمای سقوط کرده با سلامت روان این خانواده های داغدار بازی می کند.

جولان اخبار متناقض در شبکه‌های اجتماعی

بدیهی است که وقتی مدیریت بحران در کشور ما خود دچار بحران باشد و نتواند عملکردی شایسته از خود در بحران ها و بلایای طبیعی برجای بگذارد، به همان نسبت هم نمی توان توقع کار حرفه ای از سخنگوی مدیریت بحران داشت. از سوی دیگر، هرچقدر وزن، عملکرد و اعتبار سازمان ها در ذهن مردم، جایگاه فاخرتری داشته باشد، به همان نسبت هم مردم به حرف های سخنگوی آن سازمان، بیشتر اعتنا می کنند، اما به دلیل جایگاه لرزان و منفعل سازمان مدیریت بحران و عملکرد ناقص این سازمان در حوادث مختلف، مردم چندان به اظهارنظرهای ایراد شده از سوی این سازمان، وقعی نمی نهند.

نبود سخنگوی واحد در بحران ها و بلایا باعث شده است که بازار شایعات و اخبار متناقض در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز داغ باشد و در نتیجه مردم نمی توانند خبر صحیح را از غلط تشخیص دهند.

از سوی دیگر، همین ضعف در اطلاع رسانی باعث شده است که برخی سازمان های باربط و بی ربط به حادثه سقوط هواپیما نیز به اظهارنظر رسمی بپردازند که همین اظهارنظرها، کلاف تناقض گویی های این ماجرا را پیچیده تر می کند. درست است که انتظار می رود سازمان های مختلف، تنها در حیطه اختیارات و وظایف خود اظهارنظر کنند و تا زمانی که از صحت و سقم واقعه ای کاملا مطمئن نشدند، آن را به اطلاع افکار عمومی نرسانند، اما واقعیت این است که اگر ما یک سخنگوی واحد و مطلع در حوزه مدیریت بحران داشتیم، مردم و رسانه ها، فقط این منبع خبری موثق و مطمئن را ملاک قرار می دادند و خود به خود از حجم اخبار غیرواقعی در فضای مجازی کاسته می شد.

شاهد بودیم که در حادثه ساختمان پلاسکو نیز همین رویه اطلاع رسانی غلط تکرار شد؛ تا آنجا که هنوز مردم نمی دانند آیا واقعا افرادی که در موتورخانه ساختمان پلاسکو گرفتار شده بودند، در همان لحظات اولیه ریزش ساختمان فوت شدند، یا اینکه به دلیل دیر رسیدن کمک ها، زنده زنده در زیر آوارها جان دادند؟ (سلامت آنلاین/ امین جلالوند)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.