پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱

یک ارولوژیست در گفتگو با سلامت آنلاین به بهانه هفته سلامت مردان تشریح کرد:

شایع‌ترین و مهمترین بیماری‌های جنسی در مردان

 افسردگی مردان

سلامت آنلاین- یک ارولوژیست با بیان اینکه مردان با مشکلات مختلفی در حوزه سلامت مواجه هستند، از بیماری‌های عفونی قابل انتقال از راه جنسی و انزال زودرس به عنوان مهمترین و شایع ترین بیماری های جنسی مردانه یاد کرد.

دکتر فرزین سلیمان زاده در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به هفته سلامت و نامگذاری امروز تحت عنوان «سلامت مردان، سلامت خانواده» افزود: بسیاری از مردان به دلیل حجب و حیا، مشکلات جنسی خود را مطرح نمی کنند که تا مدت ها مکتوم می ماند و همین موضوع باعث می شود تا دیر به پزشک مراجعه کنند. آمارها حاکی از آن است که بیماری های عفونی منتقله از راه جنسی شیوع بسیار بالایی دارد و یکی از عوامل مهم طلاق در میان زوج ها بشمار می رود.

وی ناکافی بودن آگاهی را مهمترین علت بالا بودن آمار بیماری های عفونی از راه جنسی برشمرد و ادامه داد: ناآگاهی در مورد نحوه پیشگیری، تعدد شرکای جنسی و سستی در پایبندی به کانون خانواده از دلایلی است که سبب افزایش بیماری های عفونی شده است.

عضو هیات مدیره انجمن ارولوژی اظهار کرد: در کنار این ها، انزال زودرس، کم شدن میل جنسی و افزایش اضطراب از جمله مسائلی است که می تواند تاثیر نامطلوبی بر فعالیت جنسی مردان بگذارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این که اغلب مردان اختلال در انزال را تا حدودی می پذیرند، بیان کرد: اما اختلال در نعوظ چندان مورد پذیرش مردان بویژه در سنین جوانی نیست که با توجه به توقعات افراد از داشتن زندگی سالم  و افزایش امید به زندگی، این روال رو بهبود است و بسیاری از مردان حتی در سنین میانسالی نیز، احساس سلامت در بدن خود و از نظر جنسی دارند که این خود تبدیل به مطالبه گری شده است.

سلیمان زاده به مردان توصیه کرد برای صحبت کردن در مورد مشکلات جنسی حجب و حیا را کنار بگذارند و پزشک را از مشکل جنسی خود مطلع کنند. حتما با همسر خود صحبت کنند، زیرا خانم ها راه حل های بهتری در مورد سلامت و پیگیری مشکلات جسمی و جنسی دارند. در حوزه بیماری های منتقله عفونی از راه جنسی باید به علائم آشکار آن مانند ایجاد ضایعات پوستی زخم مانند یا شبیه زگیل و  افزایش ترشح از مجاری ادرار به دنبال برقراری رابطه جنسی مشکوک توجه کرده و به پزشک مراجعه کنند و در نهایت به کانون خانواده وفادار باشند.